You are here
5 tipů, jak vybavit celou rodinu na lyže  

5 tipů, jak vybavit celou rodinu na lyže

Před jarními prázdninami to pomalu, ale jistě, začne. Kompletování lyžařské výbavy každého člena rodiny. Tahle činnost se pokaždé zdá být prostě zakletá. Manžel opět přibral a nevleze se do kalhot, syn povyrostl a jsou mu krátké rukávy, dcera ztratila jednu rukavici ze svého oblíbeného páru. Kašlete letos na starou výbavu a nakupte v povánočních slevách nové outfity. Poradíme, na co při tom nezapomenout.

Tenkou bundu doplníte vrstvením

Tlustší neznamená teplejší. Takhle zní novodobé sportovní pravidlo a vy proto se svými potomky nemusíte již dále na svahu působit jako skupina sněhuláků. Syntetické materiály, ze kterých se lyžařské bundy vyrábějí, neprofouknou a nepropustí vodu, zároveň však odvádí pot a hřejí. Dle zkušeností se kloníme k tenčím bundám, které doplníte více vrstvami pod ní, nežli těm tlustším. Vrstevní vám totiž pomůže regulovat teplotní komfort dle aktuální sportovní zátěže.

Ohlídejte si, aby měla každá bunda lepené švy. Pouze díky nim jimi nebude prosakovat voda. Hlavní zip by měl zakrývat pruh látky. Kapsy hledejte jak na vnitřní, tak vnější straně bundy, super vychytávkou bývá kapsa na vnější straně spodku rukávu, do které strčíte permanentu a procházíte turniketem bez zběsilého šacování kapes.

U kalhot hraje prim vodní sloupec

U kalhot dominuje vlastnost nepromokavosti vyčíslena formou tzv. vodního sloupce. Čím více se plánujete válet ve sněhu, tím vyšší sloupec zvolte. Pro rekreační lyžaře však zpravidla stačí 3 000 – 5 000 mm vodního sloupce. Se zateplením je to stejné jako u bundy, nicméně, u kalhot je vrstevní a následné sundávání a nandávání obtížnější než u bund, pořiďte si tedy spíše tlustší.

U kalhot se obejdete bez kapes, ale chybí-li kšandy či poutka na pásek, pak nechte kalhoty ležet na prodejním pultu – obojí totiž představuje komfortnější nošení. Ohlídejte si, aby střih zadní strany sahal minimálně do pasu a kolena byla tvarovaná. Tím docílíte chráněných zad a lepší pohyblivosti – budete se moc snáze zohnout, kleknout atp.

Helma – chrání životy a drží teplo

Lyžujeme rychleji než za dob našich babiček a to platí dvojnásobně u dětí, které to bez zábran hrnou po svahu šusem. V některých evropských zemích je nošení helmy dokonce nařízeno legislativou. Z těchto a mnoha jiných důvodů výběr helmy nepodceňujte.

Základní rozdíl mezi helmami tkví v tom, jak se chrání uši. U tzv. poloskořepinových se uši překryjí měkkými textilními polštáři, celoskořepinové pokrývají plastovým chrániček celou hlavu včetně uší. Sportovci většinou volí celoskořepinovou, rekreačním jezdcům doporučujeme první variantu.

Zkontroluje, zda má helma vyjímatelné polstrování, které po sezóně vyperete, a odvětrávání, které otevřete během náročnějšího lyžování. Dětem pořiďte helmu co možná s nejmenší gramáží a s nastavitelnou velikostí. Díky tomu ji využijí i na přes rok.

Rukavice a termoprádlo – doplňky, na kterých záleží

U rukavic, stejně jako u bundy a kalhot, platí, že především nesmí propustit vlhkost, která by ruce studila. Do rukavic pro náročné se pak také montuje membrána sloužící pro odvod potu. Prstové provedení se více hodí pro lyžaře, neboť s nimi lépe drží hůlky. Palčáky, ve kterých se kumuluje více tepla, doporučujeme především snowboardistům. Avšak mnohdy narazíte i na kombinaci obojího.

Nezanedbatelným pomocníkem pro příjemné chvíle na svahu je termoprádlo, mnohdy nazýváno funkční. Jde o první vrstvu oblečení vůbec a o první součást celkového systému, který odvádí přebytečnou vlhkost od pokožky. S termoprádlem se vždy cítíte svěží a v suchu po celý den. V našem případě funkční komplet tvoří spodky, triko s dlouhým rukávem a ponožky. Při výběru materiálu termoprádla záleží na vašem pocitu pohodlí, nelze tedy jasně říct, zda je nejlepší bavlněné či polypropylenové.

Related posts