5+ tipů na podporu imunity u dětí v předškolním věku
Většina mateřských školek stále funguje, potřeba trávit čas venku je v současné situaci vyšší než obvykle. Děti tak ještě víc přechází z tepla do zimy, navíc se některé neumí pořádně obléknout. Buď toho na sebe navlečou moc, nebo zase málo. Každopádně k nachlazení a nějaké té podzimní viróze už zbývá jen krůček. Je na čase začít posilovat jejich imunitu.
Imunita se u dětí vyvíjí postupně
Imunita je odolnost organismu vůči různým mikroorganismům. U dětí se začne vyvíjet hned po porodu, kdy se setkají s prvními antigeny. Postupem času se posiluje, první zatěžkávací zkouškou, která ji prověří, je nástup do kolektivu. Obecně můžeme říct, že ji dělíme na vrozenou (která je nám dána geneticky) a získanou (tu si osvojujeme očkováním a kontaktem s nemocemi).

Náš tip: Víte, že dětskou imunitu posílí vyvážený jídelníček složený z kvalitních potravin i doplňky stravy v podobě komplexních vitamínů pro děti?
Jaké nebezpečí číhá v dětských kolektivech?
Imunitní systém tvoří soubor buněk a orgánů, které spolupracují na obraně organismu. Kůže a slizniční membrány brání plnému styku bakterií a virů s vnitřním prostředím, vnitřní obranná linie imunity zase spouští pochod leukocytů na základě chemických systémů. Výsledkem této obrany je zánět. Spolu s touto vnitřní obranou se spouští i třetí obranná linie, která se vyznačuje specifickou odpovědí na mikroorganismy.
Právě v dětských kolektivech je těch neznámých mikroorganismů tolik, že by byl zázrak, kdyby dítě všechny ustálo. Každá nemoc má svou inkubační dobu, během které rodič jen těžko pozná, že se o dítě nějaká pokouší.

Mnoho rodičů navíc dává do školky i děti s rýmou a kašlem, takže se není čemu divit, že jsou školkové děti tak často nemocné. Právě opakování té samé infekce je největší zátěží pro dětskou imunitu, proto je tak důležité odolnost organismu posilovat. Když bude imunita dostatečně silná, dítě zvládne kontakt s nemocí bez potíží. Pokud má ale imunitu oslabenou, onemocní.
Jak imunitu v předškolním věku posilovat?
Dětskou imunitu ovlivňují genetické predispozice, kojení, zdravá životospráva, vitamíny a minerály. Oslabuje ji nedostatek spánku, pobyt v přetopené místnosti, přílišné používání dezinfekce.
- Dbejte na zdravou a vyváženou stravu. V jídelníčku by nemělo chybět ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné pečivo, důležité jsou i rostlinné oleje jako mandlový nebo sezamový.
- Bílý cukr nahraďte zdravější alternativou (med, hroznový cukr, sirup z agáve), sladkosti zase ovocem.
- Choďte na procházky, pobyt na čerstvém vzduchu napomáhá prokrvení dýchacích cest a očních i ušních sliznic. Tím zvyšuje jejich odolnost.
- Dopřejte dítěti dostatek kvalitního a ničím nerušeného spánku. Víte, že čím jsou děti mladší, tím více ho potřebují?
- Nepodceňujte hygienu. Naučte děti, že si mají po návštěvě toalety i návratu z procházky umýt ruce. Stejně tak před jídlem a po kašlání a smrkání.
- Pohlídejte si dostatečný příjem vitamínů a minerálu. Normálně to zvládnete většinou pestrým jídelníčkem, v období chřipek a nachlazení přichází na řadu i různé vitamíny na imunitu pro děti. Víte, že mezi nejoblíbenější vitamíny pro děti patří Marťánci a Rakytníček?
Důležitá je i zdravá střevní mikroflóra, velká část imunity je ukryta ve střevech. Přirozenou obranyschopnost dětí tak podpoří i probiotika.