jak podpořit imunituRodina Zdraví a krása 

5+ tipů na podporu imunity u dětí v předškolním věku

Většina mateřských školek stále funguje, potřeba trávit čas venku je v současné situaci vyšší než obvykle. Děti tak ještě víc přechází z tepla do zimy, navíc se některé neumí pořádně obléknout. Buď toho na sebe navlečou moc, nebo zase málo. Každopádně k nachlazení a nějaké té podzimní viróze už zbývá jen krůček. Je na čase začít posilovat jejich imunitu.

Imunita se u dětí vyvíjí postupně

Imunita je odolnost organismu vůči různým mikroorganismům. U dětí se začne vyvíjet hned po porodu, kdy se setkají s prvními antigeny. Postupem času se posiluje, první zatěžkávací zkouškou, která ji prověří, je nástup do kolektivu. Obecně můžeme říct, že ji dělíme na vrozenou (která je nám dána geneticky) a získanou (tu si osvojujeme očkováním a kontaktem s nemocemi).

podpora imunity
Zdroj obrázku: Ekaterina Dvoryaninova, Oksana Kuzmina, alexkatkov/Shutterstock.com

Náš tip: Víte, že dětskou imunitu posílí vyvážený jídelníček složený z kvalitních potravin i doplňky stravy v podobě komplexních vitamínů pro děti?

Jaké nebezpečí číhá v dětských kolektivech?

Imunitní systém tvoří soubor buněk a orgánů, které spolupracují na obraně organismu. Kůže a slizniční membrány brání plnému styku bakterií a virů s vnitřním prostředím, vnitřní obranná linie imunity zase spouští pochod leukocytů na základě chemických systémů. Výsledkem této obrany je zánět. Spolu s touto vnitřní obranou se spouští i třetí obranná linie, která se vyznačuje specifickou odpovědí na mikroorganismy.

Právě v dětských kolektivech je těch neznámých mikroorganismů tolik, že by byl zázrak, kdyby dítě všechny ustálo. Každá nemoc má svou inkubační dobu, během které rodič jen těžko pozná, že se o dítě nějaká pokouší.

Zdroj obrázku: Ekaterina Dvoryaninova, Oksana Kuzmina, alexkatkov/Shutterstock.com

Mnoho rodičů navíc dává do školky i děti s rýmou a kašlem, takže se není čemu divit, že jsou školkové děti tak často nemocné. Právě opakování té samé infekce je největší zátěží pro dětskou imunitu, proto je tak důležité odolnost organismu posilovat. Když bude imunita dostatečně silná, dítě zvládne kontakt s nemocí bez potíží. Pokud má ale imunitu oslabenou, onemocní.

Jak imunitu v předškolním věku posilovat?

Dětskou imunitu ovlivňují genetické predispozice, kojení, zdravá životospráva, vitamíny a minerály. Oslabuje ji nedostatek spánku, pobyt v přetopené místnosti, přílišné používání dezinfekce.

 • Dbejte na zdravou a vyváženou stravu. V jídelníčku by nemělo chybět ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné pečivo, důležité jsou i rostlinné oleje jako mandlový nebo sezamový.
 • Bílý cukr nahraďte zdravější alternativou (med, hroznový cukr, sirup z agáve), sladkosti zase ovocem.
 • Choďte na procházky, pobyt na čerstvém vzduchu napomáhá prokrvení dýchacích cest a očních i ušních sliznic. Tím zvyšuje jejich odolnost.
 • Dopřejte dítěti dostatek kvalitního a ničím nerušeného spánku. Víte, že čím jsou děti mladší, tím více ho potřebují?
 • Nepodceňujte hygienu. Naučte děti, že si mají po návštěvě toalety i návratu z procházky umýt ruce. Stejně tak před jídlem a po kašlání a smrkání.
 • Pohlídejte si dostatečný příjem vitamínů a minerálu. Normálně to zvládnete většinou pestrým jídelníčkem, v období chřipek a nachlazení přichází na řadu i různé vitamíny na imunitu pro děti. Víte, že mezi nejoblíbenější vitamíny pro děti patří Marťánci a Rakytníček?

Důležitá je i zdravá střevní mikroflóra, velká část imunity je ukryta ve střevech. Přirozenou obranyschopnost dětí tak podpoří i probiotika.

Related posts

 • Kamila Kočková

  No jo, toto jsem také řešila. Mám dvě děti. Dceru už ve 3. třídě a syna ještě školkového. Ovoce a zeleninu do nich musím cpát skoro násilím. Má sestra mi doporučila tento internetový obchod: https://www.senzamedical.cz/znacka/senza-medical/. Tam teď nakupuji všemožné vitamíny a doplňky stravy. Nejčastěji tam objednávám Vitamín C, B, D a nově i Zinek a Selen, ty jsou prý dobrý proti virům.

 • Ivan Navrátil

  Má někdo zkušenost s dětma a reakcemi na cbd? Snacha s tím teď přišla, užívá to pro sebe a řešili jsme, jestli je to fajn i pro děti. Užívám to i já s manželkou. Ale přeci jen jsou tam určité látky z marihuany, tak bychom neradi vnoučatům ublížili. Nebo prostě spoléhat na dobrou dětskou imunitu, krmit je céčkem a s tímhle počkat?

 • Ludmila Říhová

  Imunita je v dnešní coronavirové době opravdu základ. Pamatuji si na jaro před rokem kdy jsme byli všichni nachcípaní z chřipek které jsme si dovezli z českých hor ještě předtím, než se u nás prokázal první případ té asijské choroby. Ale dnes už dáváme zdraví na první místo. A je to dobře.

 • Kamila Kočková

  Na toto téma čtu skoro denně zajímavé články ta tomto informačním webu: https://www.cerstvezpravy.cz/. Je to web, který přidává aktuální články ze všech možných aktivních českých webů. Jinak u mých dětí dbám na příjem vitamínů celoročně, ikdyž zrovna neřádí covid. Dbám na pravidelný příjem ovoce a zeleniny a ještě jim dávám vitamín D a B v tabletkách.

 • Tomáš

  No já tedy s dezinfekcí opravdu šetřím. Moje lavon dezinfekce mi leží doma už asi staletí :D. Nechápu, proč si lidi myslí, že je toho potřeba používat tolik. Teďka je to ještě horší v této situaci. To by každý nejradši použil galon dezinfekce na jeden stůl, a ještě by si hygiena stěžovala.

 • Klára Nováková

  V tomto předškolním věku je dle mého názoru ještě zbytečně brzo na to, aby děti začaly užívat nějakých doplňků stravy, i když máte pravdu, že vitamínů a minerálů v dnešních potravinách už moc nenajdeme. Snažíme se jít tedy cestou ovoce a zeleniny, které díky smoothie makeru (ten jsme pořídili za skvělou cenu díky slevovému kuponu) naše děti vypijí a s chutí 😉

 • Terinatorrrr

  Super článek, díky moc. Měla bych takovou otázku. Myslíte že na posílení imunity u dětí mohou pomoct například i probiotika? Já právě nedávno narazila na toto porovnání, kde mají nejlepší probiotika pro děti https://zivotavyziva.cz/probiotika-pro-deti/ a tam právě psali, že některá probiotika jsou vhodná i k posílení imunity. Nevíte co je na tom pravdy? Díky.

 • Borek Farsky

  Měl bych takovou otázku, která s posilováním imunity dost souvisí. Co děti a sauna? Jaký na to máte názor? Zkoušel jsem si o tom něco na internetu hledat a našel jsem hodně protichůdné názory. Někdo říká, že ano, jiný zase že ne. Jde mi o to, že mám teď v plánu pořízení vlastní bio sauny a zajímalo by mě, jestli je bezpečné, aby do ní například chodily i naše děti.