Bydlení a zahrada Rodina 

Chcete, aby se z nového domu radovaly i vaše děti? Nezapomeňte na tyto věci

Stavba domu je vždycky velkou výzvou. O to více, pokud ho nestavíte jenom pro sebe, ale i pro své potomky. Pokud ještě děti nemáte, ale chcete už mít dům připraven na příchod malých neposedů, inspirujte se našimi tipy, které vám pomohou naplánovat dům, který budou děti milovat.

Plánování projektu rodinného domu začíná výběrem pozemku

Pokud ještě nemáte pozemek, myslete při jeho výběru i na vaše děti a hlavně na vaše nervy. Je sice super mít dům se zahradou, ale pokud v okolí není žádná občanská vybavenost jako školy, školky, obchody, lékaři, hřiště, budete muset všechno řešit dojížděním. Rodiče se pak často stávají taxikáři svých vlastních dětí. Po letech pak tato idylka končí tím, že se rodina raději přestěhuje zpět do bytu.

Dobře si tedy promyslete, co vlastně od domu očekáváte. Pro někoho je jednoduše lepší vybrat si byt a nebo menší pozemek se starším domem v dostupné vzdálenosti od všeho, co k životu potřebujete.

Je pro děti lepší jednopatrový či dvoupatrový dům?

Při výběru projektu domu rodiny často řeší, zda si vybrat jednopatrový nebo dvoupatrový dům. Samozřejmě, prostorný bungalov je pro rodinu ideální. Abyste ale dodrželi všechny potřebné odstupy stavby od sousedů a komunikací a ještě vám zbyla velká plocha na dostatečně velký dům, potom budete potřebovat opravdu hodně velký pozemek. Pokud tedy plánujete větší rodinu, dvoupatrovému domu se asi nevyhnete. Berte to ale jako výhodu, vaše děti se naučí chodit po schodech dřív než ostatní a nebudou z nich mít strach.

Zaměřte se na velikost a uspořádání kuchyně a obýváku, tak aby se tam někam vešly i děti a jejich hračky. Prvních několik let si totiž budou chtít hrát a dělat si úkoly hlavně ve vaší blízkosti. Zdroj: Unsplash.com

Při výběru projektu se zaměřte na společenské prostory

Při výběru vhodného projektu nezapomeňte – moderní projekty rodinných domů by měly dávat důraz hlavně na společenskou část, jako je obývák a kuchyň. Tato část by měla být velká, ale variabilní. Je sice pěkné myslet si, že děti si budou hrát v nějaké odlehlé herně nebo dokonce ve svém pokoji, ale dokud jsou malé, budou chodit pořád za vámi. Připravte se na to, že hračky budou po celém domě. Proto i v rámci obýváku či kuchyně by měla být zachována různá intimní zákoutí, kde si budou moct děti nerušeně hrát a nebo vy v klidu pracovat.

Naopak ložnice a pokojíčky pro děti se neustále zmenšují. Dokud je dítě malé, v pokojíčku stejně moc úložných prostorů nepotřebuje. Když vyrostou, menší prostor se v současné době často řeší nábytkovou sestavou na míru, která pojme vše, co děti potřebují.


Nezapomeňte na vanu. Zdroj: Unsplash.com

Nezapomeňte také na dostatečný počet koupelen. Přitom alespoň jedna z koupelen by měla mít vanu. Dokud jsou děti malé, vana pro vás bude velkým pomocníkem.

Vy i vaše děti oceníte dobré umístění domu na pozemku

Ať už se necháváte zpracovat originální projekt od architekta, nebo si kvůli finančním a časovým důvodům vybíráte hotový projekt, vždy se společně s jeho tvůrcem pořádně zamyslete nad umístěním projektu domu na pozemek. Postavit dům jen tak bez ladu a skladu doprostřed pozemku se už dávno nenosí.


Máte úzký pozemek? Potom si vyberte úzký obdélníkový tvar domu. Zahradu tak využijete na maximum. Zdroj: Djsarchitecture.cz

Ne každý projekt nebo tvar domu se hodí na každý pozemek, proto si tvar domu vybírejte podle jeho vzhledu a rozlohy. Důležité je, aby zahrada byla využita na maximum, abyste měli přímý a bezbariérový východ z obýváku respektive kuchyně na terasu a byste na zahradě mohly nechat děti samotné, zatímco vy budete třeba pracovat uvnitř u počítače. Uvidíte, děti z toho budou mít radost a vy si ušetříte práci.

Related posts

 • Ivana Navrátilová

  Děkuji moc za všechny tyto tipy a rady… My se chystáme právě teď toto léto udělat rekonstrukci našeho bytu a uvidíme, jak to ještě celé bude… Teď jsme akorát ve fázi, kdy hledáme nějakou zajímavou stránku, kde budeme brát všechen ten nábytek a nejvíce a nejlépe nám z toho vychází tato… Ještě ale uvidíme, jakou si přeci jen vybereme 🙂

 • Kamila Kočková

  Krásný článek, opravdu moc děkuji za rady a inspiraci! Zrovna totiž stavíme náš první vlastní dům, tak jsem zvědavá, jestli se nám podaří zařídit, aby jsme se v něm všichni radovali. Snad se nic nezkazí a budou se radovat děti, i my. Teď zrovna vybíráme komín, asi vezmeme nějaký s větrací šachtou: https://www.komin-levne.cz/Komin-s-vetraci-sachtou-c61_0_1.htm.

 • František P.

  Zdravím. Hezký článek. Jen jak píšete o tom dvoupatrovém domu…to dá rozum, většinou to pro rodinu jinak nejde. A k tomu bych podotkl, že pro rodinu s dětmi je důležitý výběr schodiště. Nás na to upozornil architekt, za což jsme mu vděční, a nakonec jsme si nechali udělat vnitřní schodiště na míru tak aby bylo children friendly :)) . Většinou vám to nabídne jakákoliv lepší kovovýrobna, jako například tady https://www.kovovyroba-zabrana.cz/venkovni-a-vnitrni-schodiste/ a myslím že se to opravdu vyplatí, jak pro pohodlí, tak hlavně pro bezpečnost dětí.

 • Bohumilka

  Moc krásný článek! Já společně s dětmi nejraději trávím společný čas v kuchyni. Dceru i syna moc baví mi pomáhat při vaření i pečení, takže si vždy užijeme spoustu společné zábavy. Raději jsem ale nakoupila nové dřevěné nádobí. Sehnala jsem ho na tomto super webu: https://www.greenmat.cz/Doplnky-do-kuchyne-c159_146_2.htm. Nejen, že se nerozbije, ale také je ekologické a šetrné k přírodě.

 • Linda Svítková

  Tohle je sice hezké, ale my jsme to udělali tak, že jsme striktně odlišili prostory na hraní pro děti a prosto pro dospělé. Prostě třeba neexistuje, aby děti chodily k nám do ložnice. Dětské pokoje mají kabelové příchytky, takže jim tam nic nehrozí. V ložnici je prostor pro dospělé, takže tam nemají co dělat. 🙂 Možná je to trochu neortodoxní, ale nám to tak vyhovuje a děti nevypadají, že by si stěžovaly. 😀

 • Kerynžoun

  Ahojte, jestli také mohu doporučit něco, co mě konkrétně dělá radost, tak jsou to dárky, které dělám pro manžela… To je pokaždé něco, co mi vždycky na malinkou chvilku zlepší den – ten pocit, že i třeba obyčejný rolák nebo svetr udělá radost jemu je rozhodně k nezaplacení, takže tolik za mne 🙂

 • Magda Horká

  My jsme chtěli, aby náš dům byl přizpůsoben i malým dětem, nejen nám dospělým. Vyhledala jsem si na internetu elektrikář Praha 8 a pozvala k nám odborníka, který udělal vypínače na světla i v úrovni, aby na ně dosáhlo malé dítě 🙂 Ať vypínání světel není jen výsada velkých dospělých. Později, až děti odrostou, z toho uděláme třeba zásuvky 🙂

 • Hanka

  My když jsme začali stavět, tak jsme děti ještě neměli a upřímně jsme ani extra nepřemýšleli nad tím, jak ho udělat komfortní pro děti, to jsme řešili až s jejich příchodem na svět. Ale jsme spokojeni, máme poměrně velký bungalov se zahradou a loukou přímo za domem, obývák, kuchyni a jídelnu spojenou, takže vznikl i velký společný prostor, kde s dětmi trávíme spoustu času, nic bych zpětně neudělala jinak. Naštěstí máme už i komplet zařízeno, jen v pracovně chybí dokoupit nějaký regál, ale to už je drobnost.

 • Hana Tvrdá

  My jsme rádi, že máme bungalov, člověk už tak za dětmi lítá celý den a když si představím, že ještě po schodech a v nestřeženém okamžiku se tam vydají i samy… No ani náhodou. Ale chápu, že ne každý má natolik velký pozemek, aby mohl bungalov postavit. Já jsem měla největší obavy z popálení, pořídili jsme designový krb a často jsme v něm dělali oheň až jak šly děti spát, ale teď už to neřešíme, hlídáme je a naštěstí nikdy nic, holky jsou rozumné.

 • Karolína Novotná

  Naše děti budou z nového domu nadšený stejně jako my. budou mít totiž vlastní pokojíček, tak doufám, že se nebudou tolik hádat. Už aby to bylo. Momentálně čekáme na sepsání kupní smlouvy od právníka zde , tak sice Vánoce ještě nebudeme slavit v novém, ale ty příští už jo 🙂 .

 • Tomas V.

  Tak ono nejdůležitější je, abychom si vůbec takový dům mohli dovolit financovat a to s těmi dnešními cenami energií není vůbec jednoduché. Naštěstí to zatím zvládáme, ale stejně se do budoucna nevyhneme přechodu na jiný druh vytápění. Já bych například velice rád využil dotace na tepelná čerpadla a pořídil TČ. To má podle mého názoru největší smysl.

 • Nina Červenková

  Já si myslím, že parádní tipy. My se teď chystáme synovi kupovat do pokojíčku větší postel a ráda bych mu tam koupila i nějakou pořádnou matraci. Chci se zeptat, nemáte ohledně toho nějaké tipy? Dívala jsem se například na https://www.matracky.cz/ a mají tam spoustu druhů matrací. Který je podle vás pro dítě ten nejlepší? Budu se těšit na odpovědi, díky. 🙂