Chcete, aby se z nového domu radovaly i vaše děti? Nezapomeňte na tyto věci
Stavba domu je vždycky velkou výzvou. O to více, pokud ho nestavíte jenom pro sebe, ale i pro své potomky. Pokud ještě děti nemáte, ale chcete už mít dům připraven na příchod malých neposedů, inspirujte se našimi tipy, které vám pomohou naplánovat dům, který budou děti milovat.
Plánování projektu rodinného domu začíná výběrem pozemku
Pokud ještě nemáte pozemek, myslete při jeho výběru i na vaše děti a hlavně na vaše nervy. Je sice super mít dům se zahradou, ale pokud v okolí není žádná občanská vybavenost jako školy, školky, obchody, lékaři, hřiště, budete muset všechno řešit dojížděním. Rodiče se pak často stávají taxikáři svých vlastních dětí. Po letech pak tato idylka končí tím, že se rodina raději přestěhuje zpět do bytu.
Dobře si tedy promyslete, co vlastně od domu očekáváte. Pro někoho je jednoduše lepší vybrat si byt a nebo menší pozemek se starším domem v dostupné vzdálenosti od všeho, co k životu potřebujete.
Je pro děti lepší jednopatrový či dvoupatrový dům?
Při výběru projektu domu rodiny často řeší, zda si vybrat jednopatrový nebo dvoupatrový dům. Samozřejmě, prostorný bungalov je pro rodinu ideální. Abyste ale dodrželi všechny potřebné odstupy stavby od sousedů a komunikací a ještě vám zbyla velká plocha na dostatečně velký dům, potom budete potřebovat opravdu hodně velký pozemek. Pokud tedy plánujete větší rodinu, dvoupatrovému domu se asi nevyhnete. Berte to ale jako výhodu, vaše děti se naučí chodit po schodech dřív než ostatní a nebudou z nich mít strach.

Při výběru projektu se zaměřte na společenské prostory
Při výběru vhodného projektu nezapomeňte – moderní projekty rodinných domů by měly dávat důraz hlavně na společenskou část, jako je obývák a kuchyň. Tato část by měla být velká, ale variabilní. Je sice pěkné myslet si, že děti si budou hrát v nějaké odlehlé herně nebo dokonce ve svém pokoji, ale dokud jsou malé, budou chodit pořád za vámi. Připravte se na to, že hračky budou po celém domě. Proto i v rámci obýváku či kuchyně by měla být zachována různá intimní zákoutí, kde si budou moct děti nerušeně hrát a nebo vy v klidu pracovat.
Naopak ložnice a pokojíčky pro děti se neustále zmenšují. Dokud je dítě malé, v pokojíčku stejně moc úložných prostorů nepotřebuje. Když vyrostou, menší prostor se v současné době často řeší nábytkovou sestavou na míru, která pojme vše, co děti potřebují.

Nezapomeňte na vanu. Zdroj: Unsplash.com
Nezapomeňte také na dostatečný počet koupelen. Přitom alespoň jedna z koupelen by měla mít vanu. Dokud jsou děti malé, vana pro vás bude velkým pomocníkem.
Vy i vaše děti oceníte dobré umístění domu na pozemku
Ať už se necháváte zpracovat originální projekt od architekta, nebo si kvůli finančním a časovým důvodům vybíráte hotový projekt, vždy se společně s jeho tvůrcem pořádně zamyslete nad umístěním projektu domu na pozemek. Postavit dům jen tak bez ladu a skladu doprostřed pozemku se už dávno nenosí.

Máte úzký pozemek? Potom si vyberte úzký obdélníkový tvar domu. Zahradu tak využijete na maximum. Zdroj: Djsarchitecture.cz
Ne každý projekt nebo tvar domu se hodí na každý pozemek, proto si tvar domu vybírejte podle jeho vzhledu a rozlohy. Důležité je, aby zahrada byla využita na maximum, abyste měli přímý a bezbariérový východ z obýváku respektive kuchyně na terasu a byste na zahradě mohly nechat děti samotné, zatímco vy budete třeba pracovat uvnitř u počítače. Uvidíte, děti z toho budou mít radost a vy si ušetříte práci.