Kuchyně a recepty Rodina 

Chcete být fit a vypadat mladší? Jezte vejce!

Máte doma po Velikonocích mnoho vykoledovaných uvařených vajíček a říkáte si, jak jen je spotřebujete? Pokud přemýšlíte o vaječné pomazánce, neuděláte chybu a zároveň dostanete do těla bílkoviny a vitamíny, které vaše tělo po zimě postrádá. Chybu neuděláte ani s vaječným salátem. Do vaječného salátu si přidáte zeleninu a budete mít postaráno o vitamínovou bombu. Nevěříte? My vám prozradíme proč.

Vejce nad zlato

Celou věčnost se tradovalo, že vejce zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, a tudíž škodí zdraví. Dnes ale víme, že je tomu přesně naopak a že vejce jsou velmi zdravá. Je správné je zařadit do každodenního jídelníčku. Dle výživových odborníků jsou vaječné proteiny bohaté na aminokyseliny a vaječná bílkovina má nejvyšší stravitelnost. Proto jsou vejce vhodná nejen pro sportovce, ale mají i jiné pozitivní účinky na zdraví. Ve žloutku jsou látky, které také stimulují vývoj mozku a zlepší koncentraci. Nemáte chuť si je dát už teď?

Mnoho minerálů a vitamínů

Žloutek obsahuje vitamíny A, D, E, skupinu B a minerály jako vápník, fosfor, draslík, železo a zinek. Tyto látky dělají z vejce potravinu, která podporuje imunitu, zlepšuje činnost mozku i pleť, vlasy a zrak. V přiměřeném množství snižuje tlak. Vařená vejce jsou obohacena také o vitamíny B7 (biotin) a B12, jež vám spolu s proteiny z bílkuposílí vlasy a jsou prospěšné také pro kůži. Budou vám méně padat vlasy a vaše pleť bude vitálnější. Díky vajíčkům budete vypadat mladší a také se můžete zbavit kožních ekzémů. Vitamíny obsažené ve vejcích se podílejí i na tvorbě pohlavních hormonů. Kyselina listová je velmi dobrým vitaminovým doplňkem pro ženy plánující otěhotnět a poté pro jejich plod. Žloutky také obsahují lecitin, který pomáhá i při hubnutí. Vejce obsahují i omega-3 mastné kyseliny a vitamín D, který posiluje kosti a zuby.

Pomazánka nebo salát

Vejce jsou ideální na snídani. Dodají vám energii a dlouho zasytí. Ale s nízkokalorickou stravou podporují i samotné hubnutí, proto neuděláte chybu, když si je dáte i na večeři. Udělejte si skvělou pomazánku s máslem nebo s tvarohem, hořčicí a pažitkou. Nebo si udělejte svěží salátek, do kterého si kromě vajec nakrájíte také papriku, okurky, ředkvičky, můžete přidat i ořechy a salát si ozdobíte petrželkou. A máte vytvořenou ideální svačinu, snídani či večeři. Vaječnou pomazánku vám může pomoci vytvořit kuchyňský sekáček zeleniny SE-301 a samozřejmě vám i skvěle poseká zeleninu do salátu. Je skladný, má 2 rychlosti, dá se mýt v myčce na nádobí a sekací nůž je vyroben z nerezu.

Vejce jsou chutná a zdravá, ať už si je dáte samotná nebo si uděláte svěží salát, který vás zasytí na celý den. V tuto chvíli již tedy víte, že svou velikonoční nadílku rozhodně spotřebujete, ale nezapomeňte si dát aspoň jedno vejce každý den.

Related posts

  • Ivana Navrátilová

    Tak to i já se snažím být nějakým způsobem fit a tak, ale třeba můj veliký problém je to, že když babička nebo já udělám domácí vaječný koňak, tak ho prostě vyžblemptnu za pár hodin sama 😀 To je asi jediná překážka v mé dietě, jinak se snažím dělat všechno tak, jak by se mělo 🙂

  • kristýna ryglová

    U nás se jedí vajíčka ve velkém, protože chováme slepice, takže máme dostatek vlastních BIO vajec. ta se s těmi kupovanými nedají vůbec srovnávat. Dřív jsem měla docela problém s přebytkem vajec, ale od té doby, co mám hnětače těsta z https://www.atfornax.cz/k:477/hnetace-testa/ , tak si hledám placky, kde se vyšlehává sníh z bílků a na to je vždy potřeba několik vajec. S ručním mixérem jsem sníh nikdy nevyšlehala. Nevydržela jsem u toho tak dlouho 😀 .

  • Petra45

    Velice zajímavý článek, ale přemýšlím kolikrát jsem slyšela, že pokud budu jíst moc vajec budu mít vysoký cholesterolu. Teď zase často slyším, že jsou zdravá a mají se jíst ve velkém. Podle mě by se mělo jíst všechno s mírou. Já vařím vyváženou stravu a každý den sním dostatek zeleniny, abych měla dostatek vitamínů. Každý den chodím běhat, a tak jsem si pořídila kvalitní sportovní brýle.