You are here
Děti chodí ven čím dál méně, i kvůli nám   

Děti chodí ven čím dál méně, i kvůli nám

Zimní období, kdy děti trávili většinu času v domácím prostředí, je pomalu za námi. Probouzející se příroda a teplé sluníčko za okny dokáže vytáhnout ven nejednoho zimního spáče. Avšak aktivity spojené s pobytem doma bývají mnohdy silnější než zájem dětí vyjít ven, a to je problém.

Pediatři i psychologové shodně potvrdí, že nedostatečný pobyt na čerstvém vzduchu ohrožuje zdravý dětský vývoj v mnoha ohledech. Podílí se na snížené imunitě, pohyblivosti, schopnosti improvizace a manuální zručnosti. Omezuje rozvoj sociálních schopností a přispívá k obezitě.

Přiznejme si, že je pro nás v mnoha ohledech pohodlnější i bezpečnější nechat dítě doma než s ním vyrazit ven. Zejména tehdy, když nežijeme v domě s vlastní zahradou, ale na sídlišti. Nejde jen o případné úrazy, ale také o zvýšenou dopravu a pochybné osoby v okolí, které vzbuzují podezření. Čím dál více dětí již od útlého věku proto zůstává doma, kde dominují moderní lákadla v podobě televize, tabletu nebo herních konzolí. Děti však pro svůj zdravý vývoj nezbytně potřebují, aby byli obklopeni podněty působícími na všechny jejich smysly.

Když si děti hrají venku, objevují postupně živý i neživý svět okolo sebe a mohou naplno a zcela spontánně rozvinout svou fantazii, aktivovat všechny své smysly a posilovat své emocionální cítění i sociální dovednosti. V opačném případě jinak děti postupně ztrácí zájem o venkovní aktivity a zaujímají pasivní postoj. Dopřejte jim, aby byly venku co nejčastěji. Choďte ven společně, a to za každého počasí.

Příroda je to nejlepší hřiště

Pohyb na zdravém vzduchu se doporučuje nejen pro děti, ale pro všechny věkové skupiny, takže užitek z toho budeme mít i my dospělí. Pravidelný pohyb venku přináší dětem nové stimuly, které jsou v případě těch nejmenších také základem pro pozdější inteligenci a zvídavost. Všem ostatním pomáhá budovat „fyzičku“. Je to rovněž účinné řešení alarmujícího nárůstu dětské obezity způsobené nedostatkem pohybu. Její následky totiž často vyplouvají na povrh až v dospělosti v podobě poruch jater, cukrovek, problémů se srdcem, v podobě vysokého tlaku nebo bolestivými klouby.

Při správné inspiraci, kterou může být třeba jen setkávání s vrstevníky a následné společné hry, dokážeme u dětí snadno vypěstovat důležité hodnoty jako jsou například trpělivost nebo smysl pro týmovou spolupráci.

Nezapomínejme ale, že děti venku aktivně vyběhají spoustu energie, kterou by zase měly v rozumné míře dostat zpátky. Zdravá a vyvážená strava je samozřejmě důležitá, nicméně, pokud víte, že děti měli náročný den plný venkovních aktivit, klidně jim dopřejte něco vydatnějšího. Oříškovo-čokoládovou pomazánku na pečivu neodmítne snad žádné. Na trhu jich najdete bezpočet, nicméně jen málo z nich neobsahuje tolik diskutovaný palmový tuk. Zkuste například kakaooříškovou pomazánku Carla Cream, ve které není žádný palmový tuk. Jeho místo zaujalo bambucké máslo, které má obdobné složení jako kakaové máslo. Existují všeobecná doporučení, jak by měl vypadat jídelníček v různém věku dítěte, kolik energie by měl do těla dodávat, kolik živin by měl obsahovat a podobně. Praxe však ve větší míře ukazuje, že je třeba individuální přístup. Zejména v kontextu celodenního, a dokonce i týdenního jídelníčku dítěte.

A víte vůbec co baví děti dělat venku?

Většinou si plně vystačí sami a dokáží strávit u na pohled nezajímavých aktivit spoustu času, ale i tak v předškolním věku preferují především dynamické hry jako je honěná, schovávaná, ale také nejrůznější soutěže v podobě běhu, skoku, házení si s míčem nebo jednoduché gymnastiky jako jsou kotrmelce. Skvělé jsou také společné aktivity, které mohou dělat s rodiči. Školáci už více tíhnou ke skupinovým činnostem a aktivitách, které kombinují několik různých dovedností. Přesto zbývá spousta aktivit, kdy vnímají pohyb jen jako kratochvíli – typicky holčičí skákání gumy. S věkem přichází na řadu větší soutěživost a sportovní aktivity, které jsou zrovna v kurzu. Nicméně pobyt v přírodě je oblíbený v každém věku.

Related posts

  • Jana Lukačovičová

    Prečo ich nepošlete do cudziny do taborov, kazdy rodic sa len boji, ja som bola ako 12 ročná na leto v usa a viac mi to nemohlo dať, šla som s dospelym doprovodom samozrejme, ale v tabore sme boli sami a bolo to najlepšie leto v mojom zivote.. viem si to nemoze kazdy dovolit, ale moji rodicia tiez to neplatili z vlastného.. su rozne projekty a charity, toto konkretne som bola od sestričiek vyslana, bolo to jednoduche, ani viza nam nebolo treba, vyplnili sme niečo ako esta povolenie (ak si dobre pamatam), zrejme to bolo ono – https://estavisa.sk/formular-esta-visa/ a bolo 😉 byvali sme v takej oblasti chatiek, bolo tam velke jazero a vylety sme mali povolene az na konci tabora.. odporucam kazdemu.. zivot v prirode je naj + nova kultura – top