You are here
Ekologie v každodenním životě: šetřete peníze, zdraví i přírodu   

Ekologie v každodenním životě: šetřete peníze, zdraví i přírodu

Zapomeňte na aktivisty přivázané ke stromům. Každodenní boj za ekologii může mít podobu nezávadného čisticího prostředku, opakovaně použitelné tašky i úsporné toalety a v moderní společnosti oslovuje lidi ze všech vrstev. Jak můžete být šetrní k životnímu prostředí a ještě tak zdravotně i finančně vypomoct sami sobě?

Ekologická drogerie

Většina čisticích prostředků, které používáme v domácnostech, je plná toxických chemikálií. Škodlivé a karcinogenní látky při úklidu běžně vdechujeme, ale také vstřebáváme do těla přes pokožku, abychom je nakonec po spláchnutí vodou poslali do odpadu. Protože ne všechno mohou zpracovat čističky, pokračují škodliviny dále do řek a moří. Zhoršují nejen kvalitu vod, ale také zdraví ryb, které si pak domů kupujeme jako večeři bohatou na mastné kyseliny.

Ekologická drogerie neobsahuje škodliviny a v odpadu se během krátké doby rozloží. Dá se bezpečně používat v domácnostech s alergiky nebo malými dětmi. Ekologické čističe šetrné k pokožce i životnímu prostředí zdaleka nemusí být drahé. Jejich cena bývá srovnatelná s těmi běžnými. A například litr obyčejného jablečného octa, který vyčistí i usazenou špínu, je k sehnání asi za 40 korun.

Ekologický prací prášek

Svou ekologickou stopu můžete snížit také při praní. Nebezpečné látky při používání běžných pracích prášků neputují pouze do odpadu, ale zůstávají také na vypraném oblečení, které je pak v neustálém kontaktu s naší pokožkou. Škodliviny mohou způsobovat výrazné alergické reakce, ale můžeme je v sobě střádat i pravidelně a nenápadně.

 

https://cz.depositphotos.com
Používání běžných čističů způsobuje astma i alergické reakce na kůži.

Podobně jako v případě jiné ekologické drogerie také ekologický prací prášek odvede plnohodnotnou práci za srovnatelnou cenu. Člověk navíc nemusí mít výčitky z toho, čeho se dopouští na přírodě a na vlastním zdraví.

Ekologické tašky

Zatímco jednorázová igelitová taška, kterou si několikrát týdně koupíte v supermarketu, se v přírodě rozkládá asi 25 let, ekologické tašky určené k opakovanému používání zatěžují životní prostředí jen minimálně a někdy jsou dokonce kompostovatelné. K sehnání jsou tašky jednobarevné, stejně jako graficky zajímavé, sloužící jako módní doplněk. Často jsou voděodolné, s nosností kolem 20 kg, složitelné a využitelné jako peněženka. Nejekologičtější tašky jsou z organických materiálů, které životní prostředí nezatěžují vůbec.

Ekologické tašky k opakovanému použití pořídíte za pár desítek korun, za designové kousky vhodné i jako dárek zaplatíte třeba 650 korun. Že vám to na „obyčejnou“ tašku na nákup připadá hodně? Pokud si sečtete peníze, které u pokladny supermarketu za jediný rok utratíte za neekologické igelitky, možná nedojdete k o moc nižší částce.

Ekologická toaleta

Nepředstavujte si žádnou dřevěnou kadibudku ani přenosný chemický záchod, který si někteří lidé pořídí za pár stovek na dovolenou v přírodě. Ekologická toaleta je plnohodnotnou náhradou běžného WC, které používáte v bytě. Z praktických důvodů se ekologický záchod hodí na chatu, kde se nemusíte zabývat vodovodem ani kanalizací, ekonomicky ho ale oceníte i v domácnosti. Nevyžaduje totiž splachování, takže sníží účty za vodné i stočné. Přibližně jednou za měsíc je potřeba vynést odpad, kterým si zase na domácím kompostu  . Ekologická toaleta přitom nijak nezapáchá, separuje tekuté a tuhé výměšky a kromě úspory pitné vody také snižuje nároky na chemické čističky odpadních vod.

Related posts