Evgeny Atamanenko / Shutterstock.comRodina 

Jak si pojistit, že chvíle strávené u rodinného krbu budou nezapomenutelné

S příchodem podzimních měsíců se blíží i nástup topné sezóny. Teploty se začínají stále snižovat a přibývají i dešťové přeháňky. Abyste si chvíle strávené doma s rodinou zpříjemnili a užili naplno, je důležité myslet na vytápění včas! Vlastníte kotel? Je nejvyšší čas na zakoupení zásob topiva na celou sezónu a samozřejmě nesmí chybět ani kontrola kotle, kamen a krbu.

Brikety a pelety na topení

Jaký druh zdroje tepla používáte? Máte domácnost vytápěnou elektřinou, plynem nebo si topíte dřevem? Poslední zmíněná varianta je nejvýhodnější. Díky ní ušetříte spoustu peněz a vytápění domova tak máte doslova ve svých rukou. Nejlepším způsobem paliva jsou dřevěné brikety a pelety. Mají totiž skvělou výhřevnost, tudíž i z malého množství paliva si vytopíte celou domácnost, a navíc jsou skvělé co se týče uskladnění. Prodávají se v pytlích, které můžete umístit buď do kumbálu nebo klidně i do garáže.

Zatopte si v krbu

Pokud je jedním ze zdrojů tepla, který ve vaší domácnosti využíváte i krb, nezapomeňte provést jeho důkladnou kontrolu. Posezení u krbu je romantické, příjemné a během ponurých podzimních dní i velmi žádané. V případě, že doma ještě krb nemáte, je nejvyšší čas na jeho instalaci.

Při jeho výběru se zaměřte zejména na to, jakou má krbovou vložku. Ta je totiž základním stavebním kamenem každého krbu i kamen. Její funkce spočívá v tom, že zvyšuje topný účinek. Dá se tedy říci, že díky krbové vložce se budete moci u krbu nejenom kochat pohledem na plameny, ale také se i zahřát.

Moderní design i praktické využití

Již dávno neplatí, že krby a krbová kamna musí být jen dekorační a sloužit k vyhřátí pouze jedné místnosti v domě. V posledních letech se veliké oblibě těší použití krbů k ohřevu vody. Ta se může následně využít buď k vytopení dalších místností, nebo sloužit jako voda užitková. Řešení záleží na vás. Nicméně oba způsoby jsou velmi praktické a v rodinném domě je oceníte.

Poraďte se s odborníky

Pokud nejste topenář a instalaci kamen a krbů nerozumíte, rozhodně se poraďte s odborníky. Navštivte specializované prodejny, vyhledejte si kvalitní výrobce i prodejce a pročtěte si i reference od zákazníků. Kamna či krb totiž musí být funkční a musíte s nimi být stoprocentně spokojeni, protože vám budou sloužit několik let. Nepodceňujte tedy jejich výběr. Pro inspiraci si můžete prolistovat i akční letáky a udělat si lepší představu o tom, jaký vzhled byste si přáli.

Krásné prožití nadcházejících podzimních měsíců. Doufáme, že deštivé a pošmourné dny strávíte s celou rodinou u krbu hraním her, sledováním filmů nebo i pouhým společným povídáním. A jestli ještě kamna ani krb ve svém domově nemáte, rozhodně neváhejte s jejich koupí!

Related posts

 • tully601

  Já už si to bez krbu ani neodkážu představit. To zimní období je pro posezení doma hezky v teple jako stvořené, už bych neměnila. My si ho pořídili zde a vše je stále v pořádku a jako nový. Doporučuji 🙂

 • Jana

  Krby jsou hodně dobré hlavně v zimě, ale vlastně už i nyní na podzim, protože už se opravdu hodně ochladilo. Tady mají na výběr plno designových typů – https://rocal.cz/designove-krby, stačí si jen vybrat podle vkusu. Mají plno rozmanitých funkcí, kdo by si nevěděl rady, odborník by zcela jistě poradil, takže není proč váhat.

 • tully601

  Já mám moc ráda posezení u krbu v rodinném kruhu. Vždy se zachumláme do deky a je dobře. Někdy i roztáhneme gauč, doneseme si s dětma peřiny a spíme dohromady ve vyhřáté místnosti, kdy v krbu krásně praská. Teď navíc máme připravené na zimu vánoční povlečení z https://www.kvalitex.cz/vanocni-textil/ . Skvělá sekce vánoční textil s velkým výběrem. Už se těším jak si to na Vánoce převlečeme.

 • Martin Vysnil

  Tak já musím přiznat, že jakákoliv chvíle strávená s rodinou nebo třeba jen s manželkou u krbu a ještě navíc s lahvinkou vína je naprosto dokonalá a nedokážu si představit, že by to mohlo být ještě příjemnější 🙂 Teď jsem si navíc pořídil z internetu nové brýle na čtení, takže si tu v teplíčku vychutnávám svoji oblíbenou beletrii a jsem tak rád, že alespoň na hodinku vypnu od každodenního stresu z práce…

 • kristýna ryglová

  My trávíme u krbových kamen každý zimní večer. Jinak netopíme, takže když si v zimě sedneme v obýváku k televizi, tak zároveň sedíme i u ohně. Jak je to každý den, tak nám to už docela zevšednělo, ale i tak bych topení dřevem za nic jiného nevyměnila 🙂 .

 • Hana Tvrdá

  My topíme v krbových kamnech prakticky denně od podzimu do jara a já to mám moc ráda, přece jen ten plápolající oheň vytváří útulnou atmosféru. Nejraději mám zapálený oheň na Vánoce, kdy jsme všichni pohromadě a užíváme si svátečních dnů společně. Už teď kupuji dárky hlavně pro děti a manžela, jen by to chtělo nějaké dobré stránky na pánské peněženky, v obchodech se mi nic moc nelíbí.