Bydlení a zahrada Rodina 

Jak si zařídit moderní kuchyni pro rodinu s dětmi

Velká rodina má jiné potřeby než singles nebo bezdětné páry. Odráží se to i na uspořádání celého interiéru a to i kuchyně. Máme pro vás pár tipů, které vám přípravu jídla s dětmi za zády usnadní.

Odolné a omyvatelné materiály

Surové nebo lakované dřevo láká nejednoho milovníka moderního designu a přírodních materiálů. Ovšem pro rodinu s dětmi může být tento materiál problematický. Kuchyně z dřeva vypadá nádherně, ale přece jenom jednou za čas potřebuje údržbu, snadněji se špiní, může dojít k nevratnému poškození materiálu.

Velkým problémem může být i lakované dřevo s oblíbeným vysokým leskem. To bývá většinou také velmi drahé. Dřevo se totiž musí lakovat i několikrát, aby bylo dosaženo požadovaného efektu. Ale stačí, aby dítě nabouralo odrážedlem do takového nábytku a lak je pryč.

Pokud chcete mít co nejméně starostí, v tomto případě je dobré volit kompromis, například v podobě laminátového povrchu. Moderní technologie jsou naštěstí schopné dokonale napodobit vzhled dřeva, vysoký lesk také není problém. Lehce se omývají a nemusíte mít strach z případné nehody. Při plánování kuchyně se tak truhláře nebo firmy ptejte na odolnost materiálů a jejich údržbu.

Moderní jsou kuchyně bez úchytek. Hladké povrchy vám zjednoduší starost o údržbu nábytku. Zdroj: Pixabay.com

Jednoduché a lehké zavírání skříněk

Dokud je dítě malé, plazí se vám po kuchyni, otevírá skříňky, které nemá, může to být pořádně náročné. Naštěstí už v dnešní době existují různé bezpečnostní systémy, které na skříňky či zásuvky nalepíte a dítě je už neotevře. Až budou ale děti větší a budete je vést k samostatnosti, snadné otevírání skříněk či šuplíků se vám bude hodit.

V moderní kuchyni hrají prim čisté linie. Kuchyňský nábytek bez úchytek s různými push-up systémy je tak momentálně in a vám pomůže, abyste nemuseli pořád složitě umývat upatlané úchytky.

Kvalitní a bezpečné spotřebiče

V případě rodiny s dětmi jsou důležité i kvalitní spotřebiče, aby se dítě nezranilo například při manipulaci s rychlovarnou konvicí. Nezapomeňte ani na výběr dostatečně velké lednice. Velká rodina potřebuje hodně místa na potraviny, zvlášť pokud v domě chybí studený sklep.

Velké kombinované lednice jsou pro rodiny nezbytností. Zdroj: Bigstockphoto.com

V moderní interiérové architektuře se čím dál více razí trend vícero lednic. Velká klasická kombinovaná lednice s mrazákem zřejmě zůstane, ale postupně se stanou standardní součástí kuchyně i monoklimatické lednice na nápoje, ovoce či zeleninu. Ve velké rodině se další chladící prostor bude hodit.

Při výběru chladicích kuchyňských spotřebičů dejte pozor na jejich spotřebu energie. Vhodné jsou například i lednice, které pípnutím oznámí, že dveře jsou špatně dovřené. V rodině s dětmi tuto jednoduchou funkci oceníte víc než dost.

Přizpůsobte kuchyni tak, aby děti pomáhaly

Pokud chcete, aby se děti naučily pomáhat v domácnosti, docílíte to i organizací interiéru. Například s vykládáním myčky jsou schopné pomáhat už malé děti, pokud dosáhnou na všechny potřebné úložné prostory. Samozřejmě, ze začátku jim budete muset pomáhat. Pokud ale bude vše dobře uspořádané, postupně budou schopné vyložit myčku zcela samy.

Pokud bude v kuchyni více místa, snadněji děti naučíte pomáhat s přípravou jídla. Zdroj: Unsplash.com

Důležitý je i dostatek pracovního prostoru. Moderní kuchyně už nejsou určené jenom pro jednoho kuchaře. Musí to být místo, kde se vejdete například i s dětmi. Vhodným řešením je třeba kuchyňský ostrov, který poskytne pracovní plochu, úložné prostory i místo na sezení.

Uklízecí potřeby na na dosah

V blízkosti kuchyně nebo přímo v ní se vám bude hodit skříň, kde budete mít uložené všechny uklízecí potřeby. S malými dětmi budete potřebovat vysát nebo utřít nějakou kalamitu i několikrát za den. Pokud bude vše potřebné vždy na dosah, bude starost o domácnost zase o něco jednodušší, než kdybyste museli pokaždé vytahovat vysavač odněkud ze sklepa. Do uklízení pak budete moci snadno zapojit i děti.

Related posts

 • Kamila Kočková

  Ahoj, děkuji za zajímavý článek. Teď, když je tolik lidí furt zavřených doma, určitě se hodí. Já si například vylepšuji svou malou kuchyň nejrůznějším bio a ekologickým vybavením. Nedávno jsem si například koupila krásnou sadičku houbiček a utěrek tady, na tomto online eshopu: https://www.greenmat.cz/Doplnky-do-kuchyne-c159_146_2.htm. Mají super výběr. Všem určitě vřele doporučuji!

 • Hanka Vránová

  Já teda jednoznačně musím souhlasit s těmi kvalitními spotřebiči. Myslím si, že na spotřebičích do kuchyně by se prostě šetřit nemělo. Toto jsem si potvrdila relativně nedávno, když jsem se dívala na nějaké hnětače těsta. Po chvíli pročítání různých testů a recenzí mi došlo, že prostě nemá smysl kupovat nějaký levný, zvlášť když vím, že ho budu využívat poměrně často, tak jsem si raději připlatila a koupila si hnětač pro profesionály.

 • Hanka

  Protože sama vařím a peču poměrně dost, vedu k tomu i holky a běžně v kuchyni pomáhají a zatím jsou ve věku, kdy je to nesmírně baví, za což jsem ráda. A samy si vybavení kuchyně i vylepšují, koupila jsem jim třeba krabičku na čaj , kterou si samy nazdobily a rády si teď čaj vyberou samy dle chuti, mají každá svou vařečku i zástěrku, namalovaly si hrníčky.. Je to moc fajn 🙂

 • kristýna ryglová

  Mně syn v kuchyni taky pomáhá 🙂 . Při vaření míchá a sype suroviny do hrnce a pak ho taky baví rovnat jídlo do ledničky. Koupila jsem si úložný box do ledničky , tak vždycky když přijedeme domů z nákupu, tak to tam rovná a má o zábavu postaráno 😀 .