You are here
Jak začít s příkrmy – 4 ověřené startovací recepty    

Jak začít s příkrmy – 4 ověřené startovací recepty

Obecně platí, že s příkrmy u kojených dětí se začíná od 6. měsíce, u nekojených dětí již od 5. měsíce. Nikdy ale nezačínejte dříve, než po konzultaci s pediatrem. A jak začít? Co dítku naservírovat, aby novou chuť přijal? Nám se osvědčily tyto 4 recepty.

Brokolicové pyré jako první

Na radu lékařky jsem jako první naservírovala mému dítku pyré z brokolice. Zdá se, že je to moc agresivní chuť, těžká, no a ta vůně taky nic moc. Když to ale říká Mudr., tak se její radou budu řídit – to se mi honilo v hlavě. No a jak to dopadlo? Malý mi snědl dvě malé lžičky, šklebil se, ale dopadlo to celkem fajn.

Osobně si myslím, že nepříliš atraktivní chuť na začátku měla za následek, že při každém dalším jídle byl překvapen, jak dobré to může být, a o to lépe baštil.

Jako druhé jídlo jsme vyzkoušeli pyré z dýně, a to už bylo přijato mnohem veseleji. Dýně je totiž krásně sladká, takže chutná snad všem dětem. Tentokrát už zvládl 4 lžičky a 6 lžiček další den.

Třetí pochoutkou bylo pyré z brambory. I ta je nasládlá, takže můžu jen doporučit. A čtvrté bylo hráškové pyré. Myslela jsem, že i to bude přijato s nadšením, ale nebylo. Malý ho vůbec nechtěl, jídlo prskal a jestli se mi podařilo do něj dostat celou jednu lžičku, tak to je hodně. U hrášku pozor – nemixujte se slupkou. Hrášek vymačkejte.

Správný postup přípravy pyré pro mimina

POZOR – protože nikdy nevíte, jestli se vyskytne alergická reakce, je nutné vždy 2 dny dávat stejný druh zeleniny.

Udělat pyré není nic složitého. Co se týče objemu, já jsem použila vždy 1 hrst zeleniny – zpočátku vám to vyjde na 2 dny. Zelenina by ideálně měla být v bio kvalitě a řádně omytá. Očištěnou zeleninu pak dejte vařit do vody a vařte do změknutí. Nesolte, nepoužívejte ani jiné koření. Poté rozmixujte na jemné pyré. Já jsem používala smoothie mixér.

Pyré podávejte dítěti vlažné, používejte malou plastovou lžičku. Moje rada: kupte si více lžiček, abyste je nemuseli neustále omývat.

Related posts