Rodina 

Jak zvýšit bezpečnost dětí, když rodiče nejsou nablízku?

Každý rodič má tendenci své dítě maximálně ochraňovat. Obavy o potomkovo bezpečí obzvláště matčinu mysl přitom zatemňují od okamžiku jeho narození. A mnohdy ji neopouští ani po dovršení jeho plnoletosti. Jak toho ale dosáhnout? Tedy dítě maximálně ochránit, aniž bychom byli nuceni doprovázet ho na každém kroku? Co udělat pro to, aby si dítě i ve svízelných situacích, které ho můžou potkat, poradilo samo?

Bezpečnost dětí je ve společnosti často skloňovaným pojmem. Nebezpečenství, která na ně na každém kroku číhají, je bohužel spousta. Snad tím nejhorším scénářem, který děsí každého rodiče, je to, že se jeho dítě stane obětí vážného trestného činu. Druhou nejčastější rodičovskou noční můrou pak je, že jejich potomek skončí pod koly automobilu.

DĚTI V BEZPEČÍ

Když děti ubližují dětem

Tímto však výčet nebezpečenství číhajících na naše děti bohužel nekončí. Nebezpečný v mnoha ohledech bývá i dětský kolektiv, v němž někdy dochází k šikaně. Na slabší děti se často zaměřují starší výrostci. Mnohdy s fatálními následky, kterým je samozřejmě nutné zabránit přímo v jejich zárodku. 

Specifika dětského kolektivu

Dětský kolektiv je v tomto ohledu mnoha ohledech specifický. Často v něm panují zákony přírodní smečky, v níž přežije ten nejsilnější. Z tohoto popudu v podstatě vznikají zárodky šikany, kdy si skupinka složená ze silnějších jedinců vyhlédne jedince slabšího a začne na něj dorážet. Všimněte si, že šikanující agresor málokdy bývá sám. Je to právě síla kolektivu, která šikanující jedince donutí k činům, k nimž by se z pozice jednotlivce zřejmě hned tak neodvážili.

Rodiče tu jsou od toho, aby svým dětem pomáhaly

Děti se však často dostávají do konfliktů se svými kamarády. Rozhádají se a skončí „na ostří nože“. Mnohdy kvůli banalitě. Mladé dívky pak mívají tendenci shlukovat se do malých skupinek. A ty mezi sebou konkurují. Bezproblémový však nebývá ani vztah mezi dětmi a učiteli. Jeden ze známých dětských psychologů dokonce prohlásil, že škola samotná je ve své podstatě pro dítě nepřátelským prostředím. A na dítěti samotném je se s tím poprat. Některým dětem se to daří lépe a jinými hůře. A od toho tu jsme my rodiče, abychom jim s touto adaptací pomohli.

Nechte si poradit od specialisty

Ale pomoc existuje i pro rodiče samotné, kterým by v této souvislosti neměli uniknout stránky Martina Paličky, na nichž najdete odpovědi na spoustu otázek typu, co udělat pro to, aby dítě přecházelo bezpečně silnici, nenechalo se odlákat cizím člověkem, nezkoušelo chodit po zábradlí na mostu pod řeku atd. Jejich autor se více než tři dekády zabývá komunikací mezi lidmi, zejména při řešení problémů a konfliktů, občas i v krizových situacích. Jeho obory však jsou i dopravní výchova a prevence kriminality dětí a mládeže. 

Online kurs Děti v bezpečí

Vaší pozornosti by rozhodně nemělo uniknout video, které najdete TADY. Z něj si mimo jiné uděláte obrázek, jakou podobu dětská šikana může mít a kam až může zajít. Především v něm však najdete odpověď na otázku, jak se v dané situaci zachovat. Velmi přínosný pro rodiče však může být i online kurs Děti v bezpečí, z něhož se zase dozvíte, jak se mají děti zachovat, aby podobným nebezpečným situacím předcházely, popřípadě je úspěšně zvládaly řešit.

Related posts

  • Ludmila Říhová

    Abychom nějak naložili s finančními prostředky od naší babičky, koupili jsme dětem na https://www.hmnabytek.cz/detsky-nabytek/ nový dětský nábytek. Babička dostala rouškovné a říkala nám, že ty peníze stejně nepotřebuje. Prý bude mnohem radši, když dětem něco koupíme. No a jelikož rekonstruujeme byt, tak se nám každá kačka hodí. Děti budou určitě nadšené.