Zdroj obrázku 1: goffkein.pro / Shutterstock.comBydlení a zahrada Rodina 

Jarní práce na zahradě: S čím začít už teď?

S úpravou jarní zahrady můžete začít, až když přestane mrznout přes den. První teplejší dny jsou ideální příležitostí pro opravy zimních škod, ošetření půdy a rostlin či výsadbu nových. Prozradíme vám, čím nejlépe začít a na co všechno byste neměli zapomenout.

Odhalte poškození způsobená mrazem a vlhkem

Nedostatečné odvádění vlhkosti může vést k poškození opěrných zdí nebo zahradních chodníčků. Obvykle se to projevuje popraskáním nebo dokonce vypadáváním některých stavebních částí. Obzvláště v případě bungalovu na úzkém pozemku projeďte všechny jeho vnější části. Silný tlak v půdě mohl při mrazech způsobit vyboulení částí chodníčku v zahradě.

Pokud jste nepodcenili přípravu zahradního nábytku a terasy na zimu, škody by měly být minimální. V lepším případě postačí jejich očištění a ošetření povrchu. Pod těžkou vahou sněhu mohlo dojít také k poškození větví a keřů, které neprodleně odstraňte a ošetřete.

Zdroj obrázku 2: 1000 Words / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: 1000 Words / Shutterstock.com

Připravte půdu a ošetřete stromky a keře

Jarní půda je připravena k odstranění plevele a prokypření. Chystáte-li se na novou výsadbu, rozryjte půdu přibližně do hloubky 30 cm. Nezapomeňte důkladně odstranit kameny a kořeny plevelů. Nyní máte skvělou příležitost k promíchání půdy s hnojivem. Na trhu je množství organických hnojiv, například z kravského hnoje, se kterými se snadno manipuluje.

Takto nachystanou půdu plnou živin nechte nějaký čas odpočívat. Začátkem jara jsou stromy ve vegetativním klidu. A tedy nastává ideální čas na jejich prořezávání. Přesný čas se však může lišit podle druhu stromu. Půdu kolem nich můžete také rozrýt a pohnojit, případně v ní vyvrtat několik dírek a nalít do nich tekuté hnojivo.

S úpravou trávníku ještě počkejte

Sečení trávníku je příjemnou aktivitou, ale vydržte, dokud nebude půda úplně suchá. Do té doby z něj můžete odstranit různé nečistoty jako kamínky, větvičky, šišky a podobně. Odstraňte také mech a prohlédněte případné škody po zimě. Počkejte také s dosazováním trávníku. Zatím ho můžete jen šetrně zvertikutovat.

Zdroj obrázku 3: Alexander Raths / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 3: Alexander Raths / Shutterstock.com

Co sázet na jaře?

Výsadbu na jaře začněte druhy hlíznatých a cibulových rostlin, jako jsou třeba gladioly. Nenáročné na péči jsou také růže, které můžete sázet od poloviny března do konce dubna. Týká se to také begonií, které kvetou už od dubna, května až do podzimu. Pokud v dubnu vysadíte karafiáty, rozkvetou už v květnu a budou vás těšit několik měsíců.

Koncem března nebo začátkem dubna můžete vysadit také orlíček, který kvete od května do července. Hezký je dokonce i po odkvětu. Jedná se o trvalku, která roste rychle až do výšky 30–40 cm. Jedinečný tvar mají také kosatce. Květy petrklíče uvidíte přibližně 90 dnů od výsadby. Typické jsou zejména svou silnou vůní.

Gazánie je pestrá a zajímavá rostlina, která, pokud ji vysadíte v dubnu, kvete od června do října. Květy zůstávají během zamračených dnů zavřené. Popřemýšlejte také nad mečíkem, sedmikráskou a letní lilií. Z užitečných bylinek můžete vysadit levanduli, meduňku, bazalku nebo šalvěj.

Related posts

 • Hanka

  Já se na jaro vždy moc těším a konečně ho tady máme, příroda se začíná probouzet, tráva zelenat a konečně po dlouhé zimě můžeme trávit dny venku a pracovat na zahradě. I když se starat dohromady o 6 zvířat a 2 děti, tak si čas na udržování zahrady vždy najdu a je to pro mě příjemný relax.

 • HanaK

  Já se vždycky na práce na zahradě těším celou zimu a pak, když na ně dojde, jsem vzteklá, protože mě bolí nohy a ruce a mám mozoly. Teď jsem to ale vymyslela tak, že abych nebyla furt předkloněná a bolavá, koupila jsem si malou stoličku, která má být pro rybáře a budu si k tomu sedat a klekat. Sehnala jsem ji poměrně levně na tomto webu: https://armik.cz/.

 • Petra45

  My jsme se s manželem teprve pustili do budování naší zahrady. Nedávno jsme koupili menší domek za městem, takže zahrada je docela zanedbaná. Na manželovi jsem nechala tu těžší a nudnější práci a já si užívám vybírání zahradní sestavy a dalšího nábytku. Zatím se mi nejvíce líbí nabídka od: https://www.zahradni-dreveny-nabytek.cz/zahradni-sestavy/ .

 • Petra45

  Moji rodiče se rozhodli si pořídit na zahradě chodník, který rozdělí užitkovou část s relaxační a líbila se jim dlažba z přírodních kamenů, kterou viděli u svých známých. Ti jim poradili stránky https://www.kamenyprirodni.cz/KAMENNA-DLAZBA-c2_0_1.htm , kde si po dlouhé době vybrali nádhernou dlažbu podle svých představ.

 • Tomáš

  To bych taky potřeboval tu zahradu mít že… Jsem prostě paneláková krysa. Alespoň, že teď po konci rekonstrukce bytu Praha můj domov i nějak vypadá. Předtím jsem se za to styděl, protože to bylo opravdu strašné bydlení.

 • David

  Looks great

 • Tomáš

  Ještě bych tu zahradu musel mít no. Ale tak snad na to taky dojde. Já jsem teďka teda dost utratil za rekonstrukce bytu Praha, ale jelikož to budu pronajímat, tak se mi to časem vrátí, a pak mám v plánu si koupit nějaký hezký větší baráček, tak snad bude i dobrá zahrada.

 • Alenka

  Tento víkend jsem začala probouzet zahradu. Bylo náherně tak to úplně volalo po tom aby jsme na zahradě pracovali. Jediné co jsem koupila až nyní jsou ochrané rukavice https://www.boukal.cz/pracovni-rukavice-s-prostiskluzovou-vrstvou-bgs109950-velikost-l/31948/produkt . Poprvé jsem koupila takové. Používáte na zahradě rukavice?

 • Týna Ryglová

  Já jsem se letos jara nemohla dočkat. Přes zimu jsme sehnali parádní zahradní nábytek z bazaru , tak jsem se nemohla dočkat, až ho konečně vyndáme na jaře ven o pergoly a vyzkoušíme. Konečně máme na čem sedět a mohli jsme vyhodit ty strašné staré židle, které jsme tam provizorně měli 🙂 .