You are here
Kašel: Znáte jeho druhy a umíte je léčit?  

Kašel: Znáte jeho druhy a umíte je léčit?

otazník

Možná si říkáte, že je „kašel jako kašel“. Pokud ano, rychle vás vyvedeme z omylu. Lékaři rozeznávají dva druhy kašle a současně s tím ještě 2 různé charakteristiky. Každý druh vyžaduje jiný způsob léčby a „první pomoci“. Aby vás kašel dlouho neobtěžoval, musíte se naučit rozeznávat, o jaký druh se jedná. Máme pro vás cenné rady.

Vlhký vs. Suchý a Akutní vs. Chronický

Akutní kašel je ten, který se objeví náhle a bez varování. Trvá zpravidla několik dní (může to být až měsíc) a poté odezní. Chronický kašel může začít úplně stejně, rozdíl je ale v tom, že neodezní. Chronický kašel vás může trápit i celý život a vyžaduje odbornou lékařskou péči. My se proto zaměříme na projevy a léčbu akutního kašle.

Suchý kašel poznáte velmi snadno. Je dráždivý a mezi jeho projevy patří svíravá bolest na hrudi. Při silném kašli máte pocit, že se při kašlání dusíte. Objevuje se téměř vždy při nachlazení, chřipce a dalších infekčních onemocněních. Pokud není jeho léčba zahájena včas, roste jeho intenzita. Během několika dní se zpravidla přemění ve vlhký kašel, jehož průběh bývá mnohem horší.

Typickým projevem vlhkého kašle je vykašlávání hlenu. Objevuje se i bolest na hrudi, která je spíše tíživá. U silného kašle se také hůře dýchá a pokud se jedná o těžkou formu, nemocný až sípe.

Jak rychle kašel vyléčit?

Zásadní rozdíl je v tom, že akutní suchý kašel je žádoucí co nejdříve zastavit, zatímco u akutního vlhkého kašle je důležité podpořit vykašlávání.

Léčba suchého kašle

Suchý kašel je nejlepší zastavit hned v jeho počátku. Je třeba zklidnit podrážděnou sliznici. Pro dospělé i děti je dobrým pomocníkem sirup. Oblíbený je například sirup na kašel MedDex Vicks, protože obsahuje účinnou látku dextromethorfan a díky obsahu medu i příjemně chutná.

sirup na kašel

Tento sirup na kašel dokáže ulevit až na 6 hodin. Není vhodný pro děti do 14 let. Pro malé děti je třeba koupit speciální sirup. Úlevu přinese také teplý obklad na krk. Poradit si lze i bez léků: Rozmačkejte středně velkou cibuli, smíchejte s medem a konzumujte po lžičkách.

Léčba vlhkého kašle

U vlhkého kašle je třeba zastavit zánět, který bývá jeho nejčastější příčinou. Pro léčbu se používají léky zvané mukolytika a expektorancia, které podporují vykašlávání hlenu. Ulevíte si pomocí obkladu a bylinným mazáním.

Pamatujte, že čím dříve kašel začnete léčit, tím dříve jeho projevy zmizí. Pokud je kašel příliš intenzivní, měl by vás vidět lékař!

Related posts