You are here
Konec rodinným hádkám aneb průvodce výběrem kuchyňských nožů   

Konec rodinným hádkám aneb průvodce výběrem kuchyňských nožů

Už měsíc mu říkáte, aby je nabrousil. Při každém krájení se rozčilujete, nůž je prostě k ničemu. Poté vás chce překvapit, nože naostří a opět je to špatně. Protože na ně nejste zvyklá, říznete se. Jsou to příhody jako vystřižené z vašeho rodinného deníku? Vymažte je! Když si nože vyberete správně, rozčilování je konec.

Nikdy se nesmí stát, že budete nakupovat bez rozmyslu. Existují různé druhy nožů, které jsou tvarem ostří, provedením i váhou určeny pro krájení různých druhů potravin. Nejdříve si musíte ujasnit, co v kuchyni děláte nejčastěji a podle toho nakoupit.

Typy nožů podle způsobu použití

Na první pohled poznáte nůž na pečivo. Má čepel s vroubky, aby snadno ukrojil i kus čerstvého (často nepoddajného) chleba. Specifický je také nůž na ryby, jeho čepel je úzká a dlouhá. Další kategorií jsou nože na maso. Měly by být robustní a těžší. Výjimkou jsou speciální steakové nože, jejich čepel je dlouhá a má vroubky. Díky tomuto tvaru umožňuje maso nakrájet na rovnoměrné plátky. Pořiďte si také nože na zeleninu a ovoce. Je lepší, když jsou menší, snadno se s nimi manipuluje.

 

Ocel či keramika?

Keramické nože se od těch z oceli odlišují hmotností. Jsou lehčí, proto se s nimi lépe pracuje hlavně ženám. Při práci s nimi je třeba zvýšené opatrnosti, jsou hodně ostré a vydrží jim to dlouho. Keramická čepel je zárukou, že při krájení neztrácí potraviny cenné látky. Nikdy také nezreznou. Milovníky designu potěší, že jsou k dostání v mnoha atraktivních barvách.

Ani nože s ocelovou čepelí nejsou špatnou volbou, u nich je to ale složitější s údržbou. Musí se pravidelně brousit (návod na broušení najdete zde) a ihned po umytí otřít do sucha, aby nerezavěly.

Správná péče je extrémně důležitá

Aby vám vydržely co nejdéle, pečujte o ně. Vždy je ukládejte na suché místo, ideálně tak, aby se nedotýkaly čepelí. Významně vám to usnadní tyto bloky na nože. Myjte je v ruce, myčka by mohla poškodit hlavně rukojeť.

Related posts

  • David

    Mám doma ty úplně nejlevnější keramické nože od Tescomy https://eshop.tescoma.cz/keramicke-noze a spokojenost největší. Nepotřebuju žadné speciální, jenom tyhle a jeden univerzální tenký