You are here
Kvůli klíšťatům se procházkám v přírodě nevyhýbejte  

Kvůli klíšťatům se procházkám v přírodě nevyhýbejte

Hygienici varují. Právě v tomto období jsou klíšťata nejaktivnější. Vyskytují se téměř všude a to nejen v přírodě, ale i například v městských parcích. Nejraději přitom mají nízké keře, trávu a listnaté porosty s bujnou vegetací. Tito cizopasníci můžou přenášet onemocnění jako je lymeská borelióza nebo klíšťová encefalitida, které mohou mít závažné zdravotní následky.

Nejúčinnější ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Jestliže je totiž klíště infikováno, existuje přibližně 30% riziko přenosu nákazy na člověka.

Rozhodujícím faktorem je délka přisátí klíštěte – čím dříve je odstraněno, tím je riziko menší. Není ale důvod, abyste se vyhýbali pobytu v přírodě. Nabízíme několik tipů, jak nebezpečí co nejvíce eliminovat.

Vsaďte na světlé oblečení

Vhodné oblečení je základ. Při procházkách do přírody raději zvolte dlouhé světlé kalhoty, na kterých je klíště lépe vidět. Podmínkou je také uzavřená obuv. Doporučuje se například i zastrčení nohavic do ponožek. Snažte se udělat co nejvíc, aby se vám cizopasník vůbec nedostal na kůži. Jeho přední pár nohou totiž připomíná „lapače“, kterými se přichytí na svého hostitele a už se nepustí.

Repelenty odpudí klíšťata i bodavý hmyz

Při balení na procházku nezapomeňte ani na účinný repelent. Vyzkoušejte třeba sprej Forte od Alpy, který kromě klíšťat účinně odpuzuje i bodavý hmyz. Repelent aplikujte na boty, ponožky případně i kůži. Před samotným použitím si vždy přečtěte návod, ať víte, jak dlouho budete chráněni.

Po návratu se prohlédněte

Při návratu z přírody vyklepejte svrchní část oblečení a důkladně prohlédněte celé tělo. Na žádnou část nezapomínejte. Pokud přeci jen klíště objevíte, zakapejte jej desinfekcí a odstraňte pinzetou nebo speciálními kleštičkami. Klíště uchopte co nejblíže kůži a kývavými pohyby nebo otáčením ho pomalu vyvikláte. Ranku následně ihned dezinfikujte. Místo přisátí několik dní kontrolujte. Pokud dojde k zarudnutí, vyhledejte lékaře.

Pokud budete dbát těchto doporučení, můžete si bez obav užívat procházky v přírodě nebo třeba piknik v městském parku. Než ale vyrazíte, určitě se vyplatí, podívat se do mapy výskytu infikovaných klíšťat (www.kliste.cz).

Related posts