Bydlení a zahrada 

Na co si dát pozor při výběru auta pro rodinu s dětmi

Možná si to ještě pořádně neuvědomujete, ale příchod dětí zamává s celým vaším životem. Kromě toho, že budete muset na malého človíčka připravit váš domov, budete se muset popasovat také s autem. Takové dítě, to se nevejde do každého vozu. A co teprve, pokud máte dva, tři nebo i více potomků.

Při výběru auta pro rodinu byste tak měli zohlednit řadu klasických faktorů, jako je cena, síla motoru, způsob pohonu. Zajímat by vás také mělo povinné ručení, havarijní pojistka a její výška. U některých lepších aut vás cena havarijka totiž může nemile překvapit. Máme pro vás ale pár tipů, které musí zohlednit při výběru auta hlavně rodiče malých dětí.

Bezpečné upevnění sedačky

Autosedačky se buď dají upevnit pomocí pásu, nebo tzv. isofixů. Jsou to takové zabudované skoby přímo v sedadle auta. Každý moderní vůz už většinou má na zadních sedadlech alespoň dva isofixy. Zda je auto doopravdy má, si zjistěte především při koupi staršího auta. 

Problém ale může nastat při větším počtu dětí. Pokud plánujete, nebo už máte tři děti, informujte se, zda jsou vzadu tři isofixy. Není to velmi časté. Většinou to mají MPV auta. Ale u jiných i větších aut se vám může stát, že budete muset sedačku prostředního dítěte připnout jenom pásem, což je méně bezpečné.

Zdroj: Unsplash.com
Zdroj: Unsplash.com

Se sedačkami také souvisí šířka auta. Pokud máte tři malé děti, dát vedle sebe tři autosedačky bývá značný problém. Proto si před koupí autosedaček pořádně zjistěte nejen způsob jejich uchycení, ale i jejich šířku, aby se vám do auta vešly.

Nenechte děti, aby jim bylo zle

Dětem bývá v autě často zle, především na klikatých silnicích či během delších tras. Tzv. kinetózou nejvíce trpí děti od dvou do šesti let. Tento fakt zohledněte také při výběru auta pro rodinu. Auto by mělo být bezpečné, mělo by mít dobré tlumiče a nemělo by vzadu moc házet.

I přesto všechno budete muset svůj styl jízdy přizpůsobit dítěti nebo se naučit dát mu před cestou podle doporučení lékárníka nějaký lék.

Nebouchejte se do hlavy

Při výběru nového auta si klidně s sebou k autoprodejci přineste i vámi vybrané vajíčko či autosedačku a zkuste si, jak se vám do auta dává. Problematické může být upevnění, ale také to, že bude auto příliš nízké a vy se budete při každém vyndavání dítěte bouchat do hlavy. Zabrat dostanou i vaše záda.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Myslete na velký úložný prostor

To samé platí o odkládacím prostoru, především o kufru auta. Kombíky, případně dodávky se stanou vaším nejlepším partákem. Nové totiž budete muset do kufru narvat nejen svoje věci, ale i kočárek, odrážedlo, kolo, sedačku na kolo, vozík za kolo… a další potřebné věci.

Klidně si před koupí můžete zkusit, či se vám do kufru auta vejde kočárek a jak ho tam budete skládat. V tomto jsou skvělá taková auta, jako je třeba Citroen Berlingo. Pokud jste si vždycky říkali, k čemu takové auto je, pak vězte, že tam většinu kočárků dáte bez složení. Pokud budete často jezdit, může to být celkem výhoda.

Related posts

  • Tomáš

    Tak ze začátku, když už máte ty děti, tak bych volil pořádné pneumatiky, aby vám to tolik nenadskakovalo a děti mohly třeba v klidu vzadu spát. Podíval bych se třeba na https://www.pneuok.cz/, protože tam kupujeme my už pár let a jsme naprosto spokojeni. Doporučuji se tam mrknout. Mějte se

  • Magda Horká

    Kdyby šlo jen o takovéto prkotiny, tak to zvládnu vybrat v pořádku, ale to, že si člověk má dát pozor na podvodníky z Německa, to už ho nikdo nevaruje. Jak já se nechala napálit. Vyhlédla jsem si nového Mini Coopera, byl za opravdu nízkou cenu od staršího pána z Německa, co ho prý už tolik nevyužije. No to víte, že to byl podfuk. Dorazilo mi auto, které by nevzali ani likvidace vozidel!