Bydlení a zahrada 

Na co si dát pozor při výběru auta pro rodinu s dětmi

Možná si to ještě pořádně neuvědomujete, ale příchod dětí zamává s celým vaším životem. Kromě toho, že budete muset na malého človíčka připravit váš domov, budete se muset popasovat také s autem. Takové dítě, to se nevejde do každého vozu. A co teprve, pokud máte dva, tři nebo i více potomků.

Při výběru auta pro rodinu byste tak měli zohlednit řadu klasických faktorů, jako je cena, síla motoru, způsob pohonu. Zajímat by vás také mělo povinné ručení, havarijní pojistka a její výška. U některých lepších aut vás cena havarijka totiž může nemile překvapit. Máme pro vás ale pár tipů, které musí zohlednit při výběru auta hlavně rodiče malých dětí.

Bezpečné upevnění sedačky

Autosedačky se buď dají upevnit pomocí pásu, nebo tzv. isofixů. Jsou to takové zabudované skoby přímo v sedadle auta. Každý moderní vůz už většinou má na zadních sedadlech alespoň dva isofixy. Zda je auto doopravdy má, si zjistěte především při koupi staršího auta. 

Problém ale může nastat při větším počtu dětí. Pokud plánujete, nebo už máte tři děti, informujte se, zda jsou vzadu tři isofixy. Není to velmi časté. Většinou to mají MPV auta. Ale u jiných i větších aut se vám může stát, že budete muset sedačku prostředního dítěte připnout jenom pásem, což je méně bezpečné.

Zdroj: Unsplash.com
Zdroj: Unsplash.com

Se sedačkami také souvisí šířka auta. Pokud máte tři malé děti, dát vedle sebe tři autosedačky bývá značný problém. Proto si před koupí autosedaček pořádně zjistěte nejen způsob jejich uchycení, ale i jejich šířku, aby se vám do auta vešly.

Nenechte děti, aby jim bylo zle

Dětem bývá v autě často zle, především na klikatých silnicích či během delších tras. Tzv. kinetózou nejvíce trpí děti od dvou do šesti let. Tento fakt zohledněte také při výběru auta pro rodinu. Auto by mělo být bezpečné, mělo by mít dobré tlumiče a nemělo by vzadu moc házet.

I přesto všechno budete muset svůj styl jízdy přizpůsobit dítěti nebo se naučit dát mu před cestou podle doporučení lékárníka nějaký lék.

Nebouchejte se do hlavy

Při výběru nového auta si klidně s sebou k autoprodejci přineste i vámi vybrané vajíčko či autosedačku a zkuste si, jak se vám do auta dává. Problematické může být upevnění, ale také to, že bude auto příliš nízké a vy se budete při každém vyndavání dítěte bouchat do hlavy. Zabrat dostanou i vaše záda.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Myslete na velký úložný prostor

To samé platí o odkládacím prostoru, především o kufru auta. Kombíky, případně dodávky se stanou vaším nejlepším partákem. Nové totiž budete muset do kufru narvat nejen svoje věci, ale i kočárek, odrážedlo, kolo, sedačku na kolo, vozík za kolo… a další potřebné věci.

Klidně si před koupí můžete zkusit, či se vám do kufru auta vejde kočárek a jak ho tam budete skládat. V tomto jsou skvělá taková auta, jako je třeba Citroen Berlingo. Pokud jste si vždycky říkali, k čemu takové auto je, pak vězte, že tam většinu kočárků dáte bez složení. Pokud budete často jezdit, může to být celkem výhoda.

Related posts

 • Tomáš

  Tak ze začátku, když už máte ty děti, tak bych volil pořádné pneumatiky, aby vám to tolik nenadskakovalo a děti mohly třeba v klidu vzadu spát. Podíval bych se třeba na https://www.pneuok.cz/, protože tam kupujeme my už pár let a jsme naprosto spokojeni. Doporučuji se tam mrknout. Mějte se

  • Diana Reichmannova

   V tomto s vámi určitě souhlasím. Pořádné pneumatiky jsou podle mého názoru základ. My taky na letošní zimní sezónu kupovali nové. Jen teda problém byl v tom, že všechny autoservisy měly zrovna plno, takže je nakonec musel vyměnit sám. Alespoň tak ale konečně využil ten šroubový kompresor Boge, který má doma a používá ho jen občas.

 • Magda Horká

  Kdyby šlo jen o takovéto prkotiny, tak to zvládnu vybrat v pořádku, ale to, že si člověk má dát pozor na podvodníky z Německa, to už ho nikdo nevaruje. Jak já se nechala napálit. Vyhlédla jsem si nového Mini Coopera, byl za opravdu nízkou cenu od staršího pána z Německa, co ho prý už tolik nevyužije. No to víte, že to byl podfuk. Dorazilo mi auto, které by nevzali ani likvidace vozidel!

 • Ludvík Říha

  Za mě určitě dobré tipy. Podle mého je u rodinného auta asi nejdůležitější to, aby bylo spolehlivé. Já v tomto například nedám dopustit na Škodovky. Momentálně máme Octavii v combiku a jsme s ní velice spokojení. Za tu dobu, co ji máme jsem s ní sice už párkrát do autoservisu musel jet, ale žádná velká oprava zatím nebyla třeba, vždy se jednalo o drobnosti. To je další výhoda. Náhradní díly na Škodovky nejsou nijak drahé a dají se sehnat skoro všude.

 • Borek Farsky

  Taky jsem před pár měsíci kupoval auto a myslím si, že jsem měl při výběru docela šťastnou ruku, protože s autem je víceméně vše v pořádku. Jediné, co mě štve je, že mi teď přestalo hrát rádio. Vypadá to tak, že se spálil zesilovač v autě. Díval jsem se ale po nových tady a naštěstí nový zesilovač nevyjde až tak draho. Jen nevím jaký konkrétně vybrat. Nemá s tím náhodou někdo zkušenost?

 • Hana Tvrdá

  My máme 2 děti a vzhledem k tomu, že jezdíme denně, je kvalitní vůz opravdu základ, stejně tak jako dobrý výběr autosedačky, tu doporučuji na isofix, je to jednoduché i když chceme sedačky vytáhnout. No a velký kufr, to je jasná věc, my už naštěstí nevozíme kočárek, ale teď dám třeba 2 dětská kola bez problému do kufru a jedeme. Teď nás čeká stěhování , tak doufám, že alespoň část věcí převezeme autem, i tak ale budeme muset poptat dodávku pro převoz větších kousků.

 • Lenka Nováková

  Tak hlavní je podle mě dávat si pozor na to, aby auto bylo v dobrém technickém stavu. A to třeba i takové drobnosti jako jsou stěrače. Přecejen když jedete v dešti a nic nevidíte, tak je to celkem problém. Hodně dobrá věc jsou například takové ty tekuté stěrače. Máme to na autě už delší dobu a musím říct, že to funguje opravdu dobře. 🙂

 • Petra45

  Vždy se snažím, aby byla moje dcera v bezpečí, a tak jsem při koupi nové autosedačky hledala opravdu dlouho a pečlivě. Náš dům je postavený v nepřehledné zatáčce, kam jsem si koupila zde dopravní značení a nerozbitné zrcadlo, se kterým se mnohem lépe vyjíždí a já se cítím bezpečně.

 • Terinatorrrr

  Tak to my naštěstí máme poměrně velké rodinné auto. Trochu horší je to ale s jeho parkováním. Už ale řešíme to, abychom s autem mohli parkovat na našem pozemku. Máme vedle domu trávník, který by na toto byl ideální. Jen se tam musí dát zatravňovací dlažba, aby na trávníku auto mohlo stát i delší dobu.

 • kristýna ryglová

  My máme velkou výhodu, že manžel pracuje jako automechanik, takže autům rozumí. Navíc ví, kde má koupit náhradní díly,pneumatiky objednává z https://www.intercars.cz/ a hlavně hlídá, aby bylo auto pořád v pořádku, takže se s ním nemusím bát s dětmi někam jet 🙂 . Horší je to s tou bezpečností na silnicích, takže jezdíme co nejmíň.