You are here
Na zdraví! Nejen v zimě   

Na zdraví! Nejen v zimě

Rýma, kašel, zvýšená teplota, bolest hlavy, ale také nechutenství, průjmy či záněty průdušek. To jsou nejčastější problémy, s nimiž bojuje každý rodič, zejména v zimě a krátce po nástupu dítěte do školky. Pokud nejsou obtíže natolik závažné, aby vyžadovaly návštěvu lékaře a případnou léčbu antibiotiky, postačí pacientovi obvykle pár dní klidu s dostatkem tekutin. Vždy to ale znamená nepříjemnosti pro rodiče, kteří musí vyřešit hlídání. Dobrou zprávou je, že podobné problémy lze omezit na minimum, stačí dodržovat pár základních pravidel.

Začíná to jídlem

Základem zdraví je konzumace ovoce a zeleniny, dále také pravidelnost. Dítě by mělo jíst 5× až 6× denně a jídlo musí být rozmanité. I když se s největší pravděpodobností setkáte s úšklebky, nedejte se odradit na první pokus. Podle odborníků děti potřebují každé jídlo ochutnat alespoň pětkrát, než mu přijdou na chuť. Pestrá strava znamená také dostatek vitamínů. Nejen oblíbeného „céčka“, ale také vitamínu D, který hraje významnou roli při posilování imunitního systému. Věděli jste, že zhruba každé druhé dítě trpí jeho nedostatkem?

new-artwork

Myslete na čistotu, ale nepřehánějte to!

Nemusíte se denně ohánět hadrem a leštit vše desinfekcí. Příliš sterilní prostředí je stejně špatné jako neustálá špína a zanedbanost. Jednoduše, každému extrému je lépe se vyhnout. Základními hygienickými návyky ale své zdraví potěšíte. Takže vzpomeňte na své rodiče, jak vás neustále „prudili“ s otázkou, jestli jste si umyli ruce. Dohlédněte stejně precizně i na svoje děti.

A ještě jedna drobnost – vyzkoušejte i otužování. Nemusíte hned odpojit teplou vodu, stačí pobyt venku i za zhoršeného počasí, zbytečně doma nepřetápět, větrat a nepřehánět to s vrstvami oblečení. Pamatujte, že malým dětem stačí dát o jednu vrstvu více, než potřebuje dospělý člověk.

Bez pohybu to nepůjde

Nejen běh, posilování či jiná cílená fyzická aktivita pomáhají posilovat imunitu. Malé děti jsou aktivní samy, nebraňte jim v přirozeném pohybu, zůstanou mu věrné i později. Vydejte se s nimi na procházky, vyjeďte si na kolech, bruslích, na lyže, běžte si zaplavat nebo si prostě jen tak hrajte venku, fantazii se meze nekladou.

A co dál?

Mějte na paměti, že ani dodržování všech zásad vaše dítě od nemoci stoprocentně neochrání. Nemoci a nachlazení jsou zkrátka přirozenou součástí života, ale s každým krokem do zdravějšího způsobu života prospějete svému dítěti i sobě. A pokud chcete mít přeci jen jistotu, že jste opravdu na nic nezapomněli, vsaďte na vitamínové doplňky. Například Vibovit v podobě veselých želatinových zvířátek nebo cucavých tablet obsahuje celou sadu základních vitamínů. Více se dozvíte na www.vibovit.cz (http://www.vibovit.cz/).

 

 

Related posts