You are here
Naučte své děti znát hodnotu peněz – v budoucnu vám za to poděkují  

Naučte své děti znát hodnotu peněz – v budoucnu vám za to poděkují

Znát hodnotu peněz a umět s nimi hospodařit, je v dnešní době velmi cennou a užitečnou vlastností. Otázkou zůstává, jak brzy by se měly děti tomuto umění učit a zda se v nich materialismus nezakoření natolik hluboko, že už nebudou vyznávat jiné hodnoty. Věřte však, že pokud své děti budete se světem financí seznamovat postupně a nenásilně, bude jim to pouze ku prospěchu.

V předškolním věku se s penězi teprve seznamují

Před nástupem do první třídy nebudou děti schopné ještě tak docela rozlišovat hodnotu peněz, ale existuje způsob, jak je začít se světem financí seznamovat formou her. Například klasické imaginární hry na obchůdek nebo dětské monopoly dokážou dětem ukázat základy obchodování. Děti si tak formou hry uvědomí, že za zboží musejí zaplatit určitou hodnotou. Bezbolestně zjišťují, že pokud příliš utrácejí, nemusí jim zůstat imaginární peníze na to, co si přály a že pokud nakupují příliš, nezůstanou jim brzy peníze žádné a hra končí. Takto malé děti ještě nepotřebují mít vlastní kapesné, ale můžete ho například více zapojit do děje při nákupech v obchodě, dítě může vybírat zboží nebo platit u kasy.

Děti školou povinné už potřebují zodpovědnost

Nástupem do první třídy byste již měli začít uvažovat o zavedení kapesného, protože vaše dítě bude mít ve škole své povinnosti a mělo by se proto už začít pomalu učit zodpovědnosti i v otázce peněz. Vyplácení kapesného by mělo být pravidelné, u menších dětí malá částka jednou týdně a u těch větších již větší částka jednou měsíčně. Je to tak proto, že menší děti si ještě neuvědomují naplno určenou lhůtu do další „výplaty“ a měsíc je pro ně příliš dlouhá doba. Dítě by mělo mít také místo, kam si bude peníze ukládat a kde je bude přenášet. S prvním kapesným by tak mělo dítě dostat i malou peněženku a kasičku na spoření (vyberte ji například na www.keramika-andreas.cz), aby se finanční výchova dětí neminula účinkem.

 

Středoškoláci by měli začít s vlastními penězi hospodařit

Po základní škole je pak již nejvyšší čas začít děti zasvěcovat také do tajů bankovního účtu. Děti v tomto věku už mají celkem slušný přehled o cenách, slevách i hodnotě peněz, ale ta skutečná zodpovědnost spočívá v tom, že budou schopny si obstarat měsíční výdaje z předem vypočítaného kapesného a s penězi na svém účtu nejenom dokážou vyjít ale třeba i něco ušetřit. Pokud dětem pravidelně každý měsíc platíte jízdné, obědy nebo kredit na mobil, připočtěte k této sumě měsíční kapesné vašeho dítěte a celkovou částku mu zašlete na účet. Pokud váš potomek nevyjde s kreditem, nebo mu nebude zbývat na jízdu autobusem, pozná důvody šetření a plánování do budoucna. Další měsíc si tak peníze lépe rozloží na jednotlivé týdny a nakonec bude vycházet se svými penězi i s úsporami navíc.

Malý zlepšovací tip na závěr

Jestliže uvažujete o koupi spořící kasičky, můžete sáhnout po variantě klasického hladového prasátka, které vaše dítě může mincemi vykrmovat. Mělo by si svoji kasičku však vybrat samo, protože k ní pak má zodpovědnější vztah. Finanční výchova dětí je dlouhodobější záležitost a to je právě důvod, proč by se s ní mělo začít co nejdříve.

Related posts