Rodina 

Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu

Jejich odhodlání ke změně pozitivně ovlivňuje život osob s vážným duševním onemocněním. Zdravotní sestry jim významně pomáhají žít plnohodnotný život v domácím prostředí. Jak to funguje?

Zdravotní sestry, které si jako svůj obor zájmu vybraly psychiatrii, nachází kromě nemocnic uplatnění v centrech duševního zdraví. Jednou z nich je i Martina Vobořilová. Téměř 4 roky pracuje jako zdravotní sestra v Centru duševního zdraví Hradec Králové, které zřizuje nezisková organizace Péče o duševní zdraví. Centrum duševního zdraví je kombinace zdravotní a sociální služby pro osoby starší 18 let, kterým do života vstoupilo vážné duševní onemocnění, jako je schizofrenie, bipolární poruchy a další. Práce sestry v centru duševního zdraví se od té v nemocnici významně liší.

„Zásadní pro mě je, že mám čas na klienta. Mohu pátrat po příčinách a rozmotávat zamotaný příběh, to mě baví. A díky tomu je podpora klienta mnohem kvalitnější. Je pro mě důležité i to, že si mohu práci organizovat podle svých i klientových potřeb, že každý den není stejný, není v tom ta nemocniční uniformita,“ popsala Vobořilová. Osoby, kterým do života vstoupilo duševní onemocnění, se musí potýkat s mnoha obtížemi. Někdy si nedokáží zajistit lékařkou péči, mohou mít i potíže s pravidelným užíváním léků, a co je zásadní, často se potýkají s dlouhými čekacími lhůtami pro návštěvu u psychiatra nebo psychologa.

To vše může vést ke zhoršení projevů duševního onemocnění a následné hospitalizaci, která je vytrhne z přirozeného prostředí a paradoxně může situaci ještě zhoršit. Ztratí kontakt s rodinou, se společností a s běžným životem. „Centra duševního zdraví přináší změnu. Pomoc je klientům dostupná téměř okamžitě. Mohou nám i zavolat a promluvit si o tom, co je trápí,“ řekla Martina Vobořilová. Za klienty jezdí domů a pomáhají zvládat projevy duševního onemocnění Sestry jsou v centrech duševního zdraví součástí multidisciplinárního týmu. Pracují společně s psychiatrem, psychologem, sociálními pracovníky a peer konzultantem. Každá profese má v týmu nezastupitelnou úlohu a všichni jezdí za klienty domů, do jejich přirozeného prostředí.

  „Tato forma podpory umožňuje navázat s klientem vztah. Výsledkem je pak cílená podpora klienta v oblastech, které potřebuje aktuálně řešit. Pokud za klientem jezdí zdravotní sestra přímo domů, dokáže včas rozpoznat zhoršující se stav, rychle reagovat, například nastavením medikace, a zamezit tak případné hospitalizaci,“ upřesnil Marek Fiala, odborný ředitel neziskové organizace Péče o duševní zdraví.

Jak konkrétně pomáhá sestra klientům s duševním onemocněním? Sestry pomáhají klientům s medikací, monitorují jejich zdravotní stav, doprovází je k lékařům a také jim i jejich rodinám pomáhají rozpoznávat projevy nemoci a edukují je o účincích léků. Současně pomáhají kolegům lépe pochopit zdravotní obtíže klientů. Sestry jsou pro klienty často klíčovým pracovníkem, protože jim pomáhají v několika úrovních.

„U klienta, který kvůli projevům duševního onemocnění nevychází z domu, jsem například pomohla vyjednat, aby ho praktický lékař navštívil přímo doma a předepsal mu léky, s klientem s velkou podváhou jsem navštívila nutriční poradnu a pomohla mu najít správný směr v oblasti stravování. Klientům jsem také aplikovala injekce, kontrolovala užívání léků, často jsem je doprovázela k lékařům, někdy jsme šli společně do přírody,“ popsala svou práci sestry Kateřina Kálesová, která působila v týmu Střediska Péče o duševní zdraví v Ústí nad Orlicí. Zde sice centrum duševního zdraví zatím není, ale sestra zde mohla působit díky finančním darům donátorů, které nezisková organizace získala na Projekt Sestra v akci v rámci Burzy filantropie. Výsledkem této podpory je, že i osoby s vážným duševním onemocněním, mohou žít doma, najít cestu k zotavení a stát se plnohodnotnými členy společnosti.

Co ještě zdravotníky láká na práci v centru duševního zdraví? Jejich odpovědi jsou zde: https://www.youtube.com/watch?v=TBxuXTVHCqE

Jak konkrétně funguje centrum duševního zdraví? Podívejte se na tento krátký dokument: https://www.youtube.com/watch?v=WpN0kPE942Y

Nezisková organizace Péče o duševní zdraví provozuje celkem 3 centra duševního zdraví, a to v Pardubicích, Hradci Králové a v Chrudimi. Kromě toho provozuje ještě 4 střediska (v Rychnově nad Kněžnou, Jičíně, Ústí nad Orlicí a Náchodě), kde osobám s duševním onemocněním poskytuje sociální služby. Aktuálně plánuje transformovat středisko v Náchodě právě na centrum duševního zdraví a posílit tak podporu osob s duševním onemocněním v tomto regionu, který se dlouhodobě potýká s nedostatečnou psychiatrickou péčí o osoby s duševním onemocněním.

Related posts

  • Jirka Kunčí

    Tak ono se není čemu divit. Protože dnes je doba taková, že lidé raději sedí doma a nechají se obskakovat. A nutno podotknout, že si nemyslím, že je to špatně. Já už do naší administrativní haly taky prakticky nejezdím a třeba 90 % nějaké mojí pracovní činnosti vykonávám po telefonu a hlavně v terénu s klienty.

  • Jirka Kunčí

    Jako upřímně se nedivím. Ono dneska je to tak, že se člověk musí holt postarat sám o sebe a nic od těch druhých neočekávat. Manželka jako zdravotní sestra taky změnila zaměstnání a šla trochu mimo obor. Jak ona sama říká, její dámská peněženka na zip se taky musí něčím krmit. 🙂 A to s podfinancovaným zdravotnictvím jde poměrně těžko. 🙂

  • Jirka Kunčí

    Já se jim vlastně moc nedivím. Když moje manželka dostala od nemocnice neoprávněný vyhazov, tak taky na celé zdravotnictví zanevřela a šla dělat úplně mimo obor. Sice jsme pak řešili přes právníka nějakou takovou tu náhradu škody, což se nám nakonec povedlo. Ale na druhou stranu to prostě člověka tak trochu naštve a na ten obor pochopitelně zanevře.