You are here
Nepodceňujte pracovní oděvy – co je nutné mít a proč?  

Nepodceňujte pracovní oděvy – co je nutné mít a proč?

bozpCo chvíli se objeví zpráva, že došlo k pracovnímu úrazu. Na vině v mnoha případech bývá nedostatečná opatrnost a také nevhodný pracovní oděv. Zvyšující se počet pracovních úrazů nás inspiroval k tomu, abychom se pracovním oděvům a ochraně zdraví při práci věnovali podrobněji. Máme pro vás přehled důležitých pravidel bezpečnosti práce a poradíme s tím, jak správně volit pracovní oděv.

Školení BOZP není jen pro srandu

Možná se i vy pokaždé pousmějete ve chvíli, kdy vás zaměstnavatel pozve na povinné školení o bezpečnosti práce. Těšíte se, že si na školení odpočinete a nevěnujete mu pozornost. Právě z laxního přístupu pramení často problémy, které mohou mít i fatální následky. Například počet smrtelných pracovních úrazů v ČR každý rok roste. Za rok 2014 je evidováno 116 případů. Roste počet i méně závažných pracovních úrazů. Uvědomte si, že pokud se zraníte, nebudete moci pracovat, což se výrazně podepíše na výši vaší mzdy!

Mezi povinnosti zaměstnavatele patří kromě pravidelného školení i zajištění řádného pracovního oděvu. Jeho úkol je jasný – ochránit vás a minimalizovat riziko úrazu na pracovišti. Tato povinnost je ukotvena v Zákoníku práce.

Jak musí vypadat pracovní oděv?

Je jasné, že každý pracovní obor vyžaduje jiná bezpečností pravidla. Obecně platí, že: Ochranné prostředky musí chránit zaměstnance před riziky, nesmí ohrožovat jejich zdraví a nesmí bránit při výkonu práce.

Zaměstnavatel vám musí poskytnou oděv i pracovní obuv. Pozornost je třeba věnovat materiálům.

pracovní obuv

Někteří zaměstnavatelé koupí stejné pracovní oděvy pro všechny své zaměstnance, jiní dovolí, že si oděv koupíte sami a on vám poté náklady proplatí. Druhá možnost je pro vás jistě výhodnější, protože si sami vyberete oblečení a obuv, které vám dobře padnou.

Pokud si kupuje oblečení a obuv sami, doporučujeme nabídku obchodu Oblecsadoroboty.sk. Specializuje se na pracovní oděvy, koupíte zde montérky, pracovní obuv a také různé doplňky jako pracovní rukavice, sluchátka, brýle helmy aj. E-shop nabízí 6000 produktů, všechny splňují bezpečností kritéria.

Related posts