You are here
Neustálá únava a kašel? Vyzkoušejte zvlhčovač vzduchu   

Neustálá únava a kašel? Vyzkoušejte zvlhčovač vzduchu

Pokud vaši rodinu trápí permanentní respirační obtíže či únava, je na čase začít hledat příčiny. A tou nejčastější je příliš suchý vzduch. Čistotu a kvalitu vzduchu pravidelným úklidem nezajistíte, a proto je vhodné pořídit si zvlhčovač vzduchu, který za vás tyto obtíže vyřeší.

Suchý vzduch je poměrně častým problémem v panelákových bytech, na pracovištích, školách a všude tam, kde bývá přetopeno. Optimální vlhkost vzduchu se pohybuje v rozmezí 40–60 % relativní vlhkosti, a pokud je nižší, může vést k zdravotním obtížím a výrazné nepohodě.

Vzduch, který má méně vlhkosti než 40 %, se podílí na chronické rýmě, kašli, nepříjemné únavě, pálení očí a popraskaných rtech. Suchým vzduchem trpí i naše pokožka, která je náchylnější k poškození a vzniku vrásek. Nízká vlhkost se nelíbí ani nábytku, zejména tomu dřevěnému, kterému zkracuje životnost. Zvlhčovač vzduchu tedy nejen pomůže našemu zdraví, ale ochrání také náš interiér.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

Oblíbeným typem jsou ultrazvukové zvlhčovače vzduchu, které vytváří studenou mlhu pomocí slabého ultrazvuku. Ultrazvuk skrz membránu rozbije vodu na mikroskopické kapičky, které z přístroje vyjdou jako jemná mlha. Tento typ zvlhčovačů má velice nízkou spotřebu, vysoký výkon a nehrozí popálení horkou párou.

Zvlhčování vodní párou

Některé zvlhčovače zvlhčují vzduch teplou vodní párou. Při ohřevu jsou zničeny přítomné bakterie a teplé páry se snadno ve vzduchu rozpouští. Další možností jsou zvlhčovače se studeným odparem, u kterých nevzniká mlha ani pára – ventilátor prohání vzduch skrz speciální vodní filtr a navlhčený se vrací zpět do místnosti.

Ionizátor a aromaterapie

Zvlhčovače, které mají ionizátor, zbaví vzduch i prachu. Vytváří záporné ionty, které na sebe prach navážou a filtr ho následně zachytí. Kromě toho vytváří krásný pocit svěžesti, podobně jako po vydatné bouřce. Ionizátor se dá u některých zvlhčovačů vypnout.

U některých zvlhčovačů najdete také funkci aromaterapie, díky které si můžete do speciální nádobky přidat esenciální oleje dle vašeho výběru a krásně si provonět byt.

Jak postupovat při výběru?

Soustřeďte se na výkon přístroje, tak aby odpovídal velikosti místnosti a udržel vlhkost na požadované úrovni. Pokud vybíráte zvlhčovač do ložnice, ověřte si, že má tichý chod – parní odvlhčovače jsou hlučnější, u ostatních si ani nevšimnete, že právě odvlhčují.

Výhodou je také zabudovaný vlhkoměr, u kterého, pokud je odvlhčovač navíc automatický, stačí pouze nastavit požadovanou vlhkost a stroj se po jejím dosažení automaticky vypne. Ceny odvlhčovačů se pohybují v řádu tisícikorun, dražší modely jsou plně automatizované.

Related posts