You are here
Obrázkové kostky mohou dětem pomoci v rozvoji! Jak?  

Obrázkové kostky mohou dětem pomoci v rozvoji! Jak?

Nad výběrem hraček pro děti je nutné vždy přemýšlet. Není totiž hračka jako hračka. Některé hračky nemají téměř žádný smysl, jiné naopak dokáží pomoci dětem v rozvoji celé řady schopností a dovedností. Jedním příkladem za všechny mohou být právě klasické obrázkové kostky. Jedná se o ve své podstatě nenápadnou, ale efektem skutečně zajímavou hračku.

 

 

Hra, která baví a současně pomáhá

Obrázkové kostky, se od doby, kdy byly vynalezeny, vlastně téměř vůbec nezměnily. I dnes se jedná vždy o sadu kostek – nečastěji 6, které mají na svých stranách různé části obrázků. Účel hry je jednoduchý – správným otočením kostek je nutné složit obrázek. Protože kostky mají 6 hran, není to příliš jednoduché – někdy mohou obrázkové kostky pěkně potrápit mozek i dospělákům. A právě v takové jednoduchosti je ukryta vysoká efektivita této po desítky let oblíbené hračky.

Edukativní rozměr hry s obrázkovými kostkami

Postup jak si s kostkami různě staré děti hrají:

         Bourání komínů

         Stavění komínů a hradů, obecně stavění kostek na sebe

         Skládání malých obrázků podle předloh

         Skládání kostiček s většími obrázky k sobě podle předloh

         Pochopení logiky – hledání dalších obrázků převracením bez nutnosti skládat znovu

         Skládání kostiček bez předloh

         Vyprávění průběhů a popisování obrázků

         Používání kostek jako stavební materiál – hrady, věže, pyramidy

Kostky mají tedy vícero použití a vydrží dětem roky!

 

Rozvoj motoriky, představivosti, smyslu pro detail a dalších schopností

Obrázkové kostky jsou určeny pro děti cca od 2 let. Ideální jsou pro děti předškolního věku. Tedy pro děti, které již začínají a umí rozeznávat barvy a uvědomují si obraz a jeho součásti. Tím, že děti skládají obrázky, perfektně procvičují svou představivost. Hledají detaily a snaží se nacházet spojitost. Při hře s kostkami také děti procvičují svou paměť. Musejí přece dávat pozor na to, kde jaký obrázek byl. Rozvíjí také motorické schopnosti – tedy v případě, pokud kostky používají například ke stavbě věží, zámků apod. Kostky tedy mají využití dvojí – obě varianty děti rozhodně baví.

Na co si dát při koupit pozor?

I při nákupu obrázkových kostek platí, že byste si měli dát velký pozor na jejich kvalitu. Vybírat je možné ze tří variant. Na trhu jsou kostky z plastu, kostky z pilin nebo dřevěné obrázkové kostky.

Porovnání výhod a nevýhod

Plastové obrázkové kostky

+ lehkost, atraktivní obrázky rozmanitých barev, vhodné i do vody

– kostky rychle ztrácejí barvu a obrázky se tak časem ztratí, snadno se také dají promáčknout, takže nedrží už dokonalý tvar

Obrázkové kostky z pilin

+ nízká cena, lehkost

– tyto kostky jsou pouhou napodobeninou kostek ze dřeva, dochází proto k odlupování hran a kostky se drolí, nevydrží náraz, obrázky se odlupují

Dřevěné obrázkové kostky

+ atraktivní obrázky, extrémně dlouhá výdrž, lehkost, příjemná cena

– podle naší redakce tyto kostky nevýhody nemají, tedy v případě pokud jsou vyrobeny z opravdu kvalitního dřeva

Ve znamení české kvality

Mezi nejkrásnější obrázkové kostky patří ty z České republiky. Na trh s nimi přichází český výrobce hraček společnost TOPA Toys s.r.o. Společnost vyrábí klasické dřevěné kostky již řadu let a populární jsou nejen díky super kvalitě. Kostky od TOPA Toys s.r.o. totiž zdobí nádherné dětské motivy. V nabídce společnosti jsou například kostky s motivy z českých pohádek. Při jejich skládání si děti připomínají i nejdůležitější okamžiky dané pohádky, takže jsou zárukou perfektní zábavy. Oblíbené jsou také kostky Zvířátka v lese či Z pohádky do pohádky.

TOPA Toys s.r.o. vyrábí kostky o hraně 3,7cm a k dostání jsou v různě velikých baleních (2×2 až 4×5 kostek v kubusu). Specialitou nabídky jsou kostky pro nejmenší děti jako je například KUBUS MINI – 4 kostičky pro nejmenší dětičky.

Uvažujte nad kostkami i vy. Více informací o výrobě a druzích kostek se dozvíte na www.topatoys.cz

Related posts