You are here
Pozvěte si do rodiny kurkumu, budete zdravější   

Pozvěte si do rodiny kurkumu, budete zdravější

Když se řekne kurkuma, možná se vám ihned vybaví kari a třeba si myslíte, že se jedná o stejný druh koření. Pozor, je to omyl. Kurkuma je pouze součástí kořenící směsi kari. Sama o sobě působí blahodárně na lidské zdraví. Objevte její sílu a naučte se ji maximálně využít ve vlastní prospěch.

Kurkuma je koření v podobě prášku, který se získává z kořene. Zajímavé je, že se tvarem i vzhledem oddenek podobá zázvoru. Například v indické kuchyni jsou kurkuma a zázvor považovány za nepostradatelné složky většiny pokrmů. V Číně zase staví kurkumu na přední příčky žebříčku nejúčinnějších přírodních léčiv.

Proč je zdraví prospěšná?

Tmavě oranžový prášek v sobě ukrývá velkou sílu, protože obsahuje vzácnou látku kurkumin. Je to přírodní barvivo. Účinky na lidské zdraví byly podrobeny mnoha testům, kurkumin vykázal antioxidační, protizánětlivé a protinádorové účinky. V léčitelství se používá hlavně při zažívacích potížích, pro udržení normální hladiny cholesterolu, při poruchách srážlivosti krve a doporučuje se i ženám, které mají bolestivou menstruaci či problémy s početím.

Jak správně kurkumu používat?

Je to koření, které má specifickou jemně štiplavou chuť. Aby byla zachována síla, doporučuje se přidávat do jídel až v závěru vaření. Skvěle si rozumí například s jogurtem. Stačí přidat kurkumu a bylinky, rázem vznikne úžasný dresing. Používejte ji také k dochucení rýže a těstovin. Zajímavou chuť dodá smoothie nápojům, dá se pít i s mlékem. Snadno z ní uděláte čaj. Stačí čerstvý kořen očistit a zalít horkou vodou, podobně jako když děláte čaj z kořene zázvoru. Doporučená denní dávka pro dospělého je 1 lžička, pro děti ½ lžičky.

Pěstovat či koupit?

Kurkuma se dá pěstovat v ČR. I když je to odolná rostlina, vyžaduje důslednou a pravidelnou péči, navíc je dost složité sazeničku sehnat. Snadnější je si koření koupit. Kvalitní kurkumu koupíte na eushops.cz.

Related posts