You are here
Průzkum potvrdil: české děti milují ovoce a jedí pravidelně každé tři hodiny  

Průzkum potvrdil: české děti milují ovoce a jedí pravidelně každé tři hodiny

Pamlsková vyhláška a boj proti dětské obezitě. Nebyly to jen strašáci? Nebo už se udála tak velká změna, že opatření (zákaz prodeje cukrovinek ve školách) bylo oprávněné? Průzkum ukázal, že české děti mají ovoce a zeleninu rády, né, že né…

Do průzkumu realizovaného společností Max Sport, která se specializuje na vývoj, výrobu a prodej kvalitních doplňků výživy určených pro širokou sportující veřejnost se zapojilo celkem 390 respondentů – rodičů.

Respondenti odpovídali na otázky související s přípravou a výběrem svačiny pro jejich děti. Průzkum ukázal, že:

  • 47 % dětí sní pokaždé svačinu ve škole, 52 % ji někdy donese zpět
  • 76 % rodičů dbá při přípravě svačiny na zdravé složení jednotlivých potravin
  • 81 % respondentů dává svému dítěti na svačinu ovoce
  • v České republice pravidelně sportuje více než 80 % dětí

 

Jak má dobrá svačina vypadat?

Důležité je si uvědomit, že svačina má v denním režimu příjmu potravy svoje pevné místo. Výběr vhodné, vyvážené a pro dítě prospěšné svačiny je velmi podstatný. 76 % dotázaných uvažuje při přípravě svačiny o zdravém složení jednotlivých potravin. Pro více než dvě třetiny dotázaných je důležitá chuť jídla.

Pro správný a zdravý vývoj dětského organismu je nutné velké množství různorodých živin, vitamínů či minerálních látek, které by měly být obsažené v každém jídle. Okolo tří čtvrtin rodičů nejčastěji dává svému dítěti ke svačině ovoce (81,2 %) či šunku (72,7 %). Více než polovina dává dítěti cereální nebo celozrnné pečivo, téměř třetina balí svým dětem do školy pečivo sladké.

Průzkum také ukázal, že ovoce děti většinou konzumují raději než zeleninu: 71,2 % respondentů tvrdí, že jejich dítě má nejraději ovoce. Zeleninu, která je také součástí zdravé výživy, si oblíbilo 53,6 %.

Pro děti je důležité, aby jedly pravidelně

Každé dítě by mělo jíst 5-6x denně, z toho dopolední svačina by měla tvořit zhruba 10 % denního příjmu energie. Tu dítě potřebuje pro optimální duševní činnost a neposlední řadě je pro školáka nutná při dosahování dobrých výsledků při studiu. Podle průzkumu společnosti Max Sport téměř tři čtvrtiny (73 %) dotázaných rodičů odpověděly, že jejich děti jedí mimo hlavních jídel zhruba každé 3 hodiny.

Related posts