You are here
Puzzle nejenže zabaví, ale také rozvinou osobnost dítěte  

Puzzle nejenže zabaví, ale také rozvinou osobnost dítěte

S první skládačkou, která by se dala považovat za počátek legendárního puzzle, přišel kreslíř map John Spilsbury v roce 1970. Použil k tomu jednu ze svých map, kterou nalepil na tvrdé dřevo, a potom jednotlivé země vyřezal, a tím vytvořil zábavnou vzdělávací hru do hodin zeměpisu. Pokud si však chcete s dětmi zkrátit dlouhé chvíle, když zrovna venku prší, ideální volbou je právě puzzle. Skládání jednotlivých dílků prospívá rozvoji a zlepšuje tvořivost.

Puzzle pro nejmenší ratolesti

Při výběru konkrétního puzzle je nezbytné zohlednit, kolik let je dítěti, protože od toho se odvíjí obtížnost. Puzzle pro děti většinou obsahují 6 až 24 dílků, s čímž si hravě poradí i nejmenší ratolesti. Jakmile se začne vaše dítě ve skládání zdokonalovat, můžete mu potom koupit těžší a těžší varianty. Většinou se jedná o větší díly, aby je dítě mohlo snadno uchopit do rukou.

Puzzle rozvíjí osobnost

Jakmile se vaše dítě podívá na puzzle poprvé, zřejmě začne přemýšlet, co s jednotlivými kousky dělat. Stačí mu ukázat, že je nezbytné skládat puzzle tak, aby do sebe zapadaly a vytvářely smysluplný obrázek, například oblíbenou pohádkovou postavičku. Odborníci podotýkají, že puzzle rozvíjí tvořivost a prostorovou představivost. Ještě navíc zlepšují logické myšlení.

Jak vybrat puzzle?

Rozhodujícím faktorem se stane zřejmě počet dílků puzzle. Záleží tedy na tom, zda by se mělo jednat o složitější puzzle pro dospělé, nebo jednodušší puzzle pro nejmenší. Pro dospělé jsou připraveny složitější motivy, například příroda, historické skvosty, zvířata a podobně. Pro děti jsou určeni spíše pohádkoví hrdinové.

Kolik dílků zvolit?

U dětí se začíná, jak už jsme výše zmínili, na 6 dílcích. Postupně se počet dílů zvyšuje, přičemž osmileté ratolesti hravě zvládnou poskládat puzzle se 300 dílky. Pro dospělé jsou k dostání puzzle 5000 dílků, což je už opravdu pro trpělivé a odvážné.

Related posts