Rodina 

Už nikdy žádné oblbováky!

Není žádným tajemstvím, že počet lidí, co někdy v životě potřebovali odbornou pomoc psychologa nebo psychiatra, neustále roste. Rychlý styl života a vysoké nároky v zaměstnání dohnaly do ordinací terapeutů nejednoho člověka, a co teprve, když se k těmto problémům přidají těžkosti s nemocí, úmrtím nebo pocity vlastního selhání. Strach z toho, co bylo, je skličující, ale strach z toho, co bude, je ještě horší!

Dlouhodobá nejistota, obavy, nervy a nízké sebevědomí jsou vstupenkou k diagnóze, která může zkomplikovat vnímání sebe samého, i život s okolím, na dlouhé roky. Odtud už je jen krůček k úzkostné poruše, která dokáže člověka zcela paralyzovat.

S úzkostí se těžko žije

Nad otázkou, jak se zbavit úzkosti, bádaly hlavy učené desítky let. Nejprve se vše léčilo „oblbujícími“ medikamenty, až poslední desetiletí ale přinesly povědomí o tom, že cesta vede i jinudy. Léčba úzkosti stojí na dvou, popřípadě na třech pilířích. Prvním z nich je psychoterapie, druhým nácvik svalových a dechových strategií a až třetím je, v případě závažnější formy poruchy, farmakoterapie.

Úzkostná porucha není nic, za co byste se museli stydět. Problém v hlavě se natolik prolíná do somatologických projevů, že je často znejistěn nejen sám pacient, ale i samotný lékař. Jen odborný specialista umí rozklíčovat, kde je jádro problému a jak s ním pracovat. Lidé, trpící generalizovanou úzkostí, mají všudypřítomné obavy, že „něco není v pořádku“, „že se něco stane“, „že něco špatného provedli“, “že něco nezvládnou” a podobně. Lidé s úzkostně depresivní poruchou mají často zcela bezdůvodně nízké sebevědomí, trpí pocity viny, nedokáží asertivně prosadit svá práva a velmi špatně snášejí kritiku.

Když trpí duše i tělo

To všechno se odráží i do zdravotního stavu, kdy jim buší srdce, cítí se na omdlení, chronicky mají pocit, že jsou smrtelně nemocní. Jsou častými hosty u praktických lékařů. Tato porucha je doprovázená nejrůznějšími psychosomatickými obtížemi, u nichž však lékaři nejsou schopni dohledat fyziologickou příčinu.

Častým trápením jsou i chronická nachlazení, virózy a zánětlivá onemocnění. Dalšími typickými příznaky jsou například dlouhodobé zažívací problémy – průjmy, ale i úporné zácpy, bolesti hlavy a zad, pocity stálého svalového napětí, poruchy spánku a mnoho dalších. Život s úzkostí není příjemný, nepřihlížejte vlastní nejistotě a začněte své problémy řešit.

Related posts

  • Kerynžoun

    Tak to já jsem zjistila, že mi vlastně docela dost dobře stačilo jen začít jíst trochu jinou stravu a přestat do sebe rvát různou chemii a od té doby byl pokoj… Mimo jiné jsem i různé doplňky stravy nahradila za cbd kapsle a teď se cítím prakticky jako znovuzrozená 😀