Zdroj obrázku: yampi / Shutterstock.comRodina 

Vyberte si stojan pro domácí posilovnu správně

Stojany jsou nepostradatelným doplňkem každé posilovny. Zřizujete-li si domácí posilovnu, určitě na ně nezapomeňte. Zajistíte si tak pohodlí a bezpečnost nejen při cvičení, ale i při běžném domácím provozu. Navíc, když budete mít pomůcky přehledně uspořádané, cvičení pro vás bude větší zábava.

Na trhu najdete širokou škálu stojanů. Vybírejte podle svých potřeb a preferencí i podle kvality materiálu a zpracování. Dbejte na to, aby byly pevné a stabilní. Některé stojany mohou být opatřeny gumovými podložkami, aby se zamezilo poškrábání podlahy a jejich posunu.

Dalším důležitým kritériem je nosnost stojanu. Vždy se předem o maximální nosnosti informujte, aby pro vás byla dostačující.

Můžete narazit na několik druhů stojanů. V základu je můžeme rozdělit na stojany posilovací a stojany odkládací.

Posilovací stojany

Posilovací stojany jsou doplňkem při posilování. Je možné je použít s lavicí i samostatně. Jedná se o stojany pro obouruční činky a zakoupit je můžete zde: https://hop-sport.cz/stojany/.

Posilovací stojany seženete ve variantě s nastavitelnou výškou, rozestupem i jištěním, což umožňuje cvičení i bez asistence trenéra. Jištění je řešeno bezpečnostními háky, které lze nastavit podle vašich potřeb. Vy se tak nemusíte obávat o svou bezpečnost.

Víceúčelové stojany můžete použít ve stoje i vleže. Některé jsou vhodné i pro dřepování.

Stojany mohou obsahovat i podpěry na francouzské kliky. Tyto rukojeti jsou často opatřeny měkkým materiálem, který vám při cvičení zajistí pohodlí. Hrazda také může být jeho součástí.

Některé posilovací stojany mívají také trny pro uložení závaží – kotoučů.

Odkládací stojany

Odkládací stojany jsou buď horizontální, nebo vertikální. Existují stojany na závaží, osy, jednoruční činky i speciální pro kettlebelly. Mohou být i kombinované, které vám zajistí přehledné uspořádaní více druhů posilovacího náčiní na jednom místě.

Stojany umístěte tak, abyste se vždy bezpečně a bez problémů k pomůckám dostali a měli okolo dostatek prostoru.

Stojany na závaží (kotouče)

Tyto stojany jsou opatřeny trny, které slouží pro zavěšení kotoučů. Trny mohou mít různé průměry, nejčastěji 25 mm, 30 mm a 50 mm. Obvykle jsou jejich součástí i držáky na osy, abyste měli vše po ruce na jednom místě.

Je nutné, aby i tyto stojany měly pevnou základnu kvůli stabilitě a byly vyrobeny z kvalitního a odolného materiálu.

Stojany pro tyče (osy)

Do stojanů pro osy můžete uložit tyče buď vertikálně, nebo horizontálně, záleží na typu.

Nástěnný stojan slouží pro horizontální uložení os a sestává ze dvou samostatných částí, které můžete umístit na stěnu tak daleko od sebe, jak potřebujete. Oceníte jej zejména v malém prostoru, kde je každý centimetr drahý. Další možností je stojan pro vertikální umístění, který jednoduše položíte na zem a tyče do něj vsunete, snadno tak můžete uložit třeba 9 os.

Stojany na jednoručky

Do horizontálního či vertikálního stojanu na jednoruční činky můžete bezpečně uložit větší množství činek. Nabízejí se stojany s jednou, dvěma či více řadami. Výběr velikosti záleží jen na množství vašeho vybavení.

Ať už si zvolíte jakýkoliv typ stojanu, můžete díky němu ušetřit místo a posilovnu udržovat stále uklizenou. Příjemný a uspořádaný prostor vás bude k cvičení více motivovat a budete se v posilovně cítit příjemně.

Related posts

  • Ludvík Říha

    Vzhledem k tomu, že jsem během korony začal tak trochu kynout, tak jsem si doma taky zařídil takovou menší posilovnu. Cvičení mě během té doby dost chytlo. Jsem rád, že teď už se zase dá chodit do fitka, teď tam chodím pravidelně. Jen si teda budu muset pořídit nějaké lepší oblečení na cvičení a asi i nějakou tašku. Momentálně si věci dávám do synovy hokejové tašky, což bohužel není úplně ideální řešení.

  • Rudolf Široký

    Jako co si budeme povídat, po pandemii se lidi zase vrátili do posilovny. Případně se na to vykašlali. Je jen pár lidí, kteří se inspirovali příběhy různých sportovců jako Karlos Vémola a nějakým způsobem v tom pokračují. Ale rozhodně bych neřekl, že jich je nějaké enormní množství. Jsme holt knedlíkový národ. 🙂